Ugrás a tartalomhoz
Encyclopedia categories: BioTech USA Encyclopedia categories: BioTech USA
Encyclopedia

Glutamin

Mi az L-glutamin?

Az élő sejtek fő alkotórészei – többek között – a fehérjék, míg az aminosavak a fehérjék építőkövei. Egy részüket a szervezet maga is képes előállítani (nem esszenciális aminosavak), míg a másik csoportba tartozókat (esszenciális aminosavak) táplálékkal tudjuk bevinni. A glutamin a szervezetben található leggyakoribb aminosav, amit a testünk maga is előállít, tehát alapvetően a nem esszenciális csoportba soroljuk és a vázizomzatban és a májban raktározzuk. Ugyanakkor létezik egy átmeneti csoport is, ezt a halmazt a kondicionálisan esszenciális aminosavak alkotják. Közéjük is odasorolható a glutamin aminosav, mert bizonyos körülmények (kondíciók) esetén, például nagy intenzitású vagy hosszan tartó edzések (irányított stresszhelyzet) során a szervezet igénye megnövekedhet és a termelés nem képes fedezni a nagyobb glutaminszükségletet.

A glutamin funkciója

Az aminosavak, illetve a belőlük felépülő fehérjék elengedhetetlenek az anyagcsere-folyamatokhoz és az izomtömeg fenntartásához. Nem tudunk egy konkrét funkciót hozzápárosítani, hiszen igen sokoldalú, szerepe összetett, több fiziológiai folyamatban is részt vesz. Befolyásolja a fehérjeszintézist az izmokban, a glikogénszintézist a májban és segíti fenntartani a szervezet nitrogénegyensúlyát is. Ugyanakkor az immunsejtek számára is fontossá válhat bizonyos esetekben. Több fontos vegyület előanyaga, többek között a gamma-amino-vajsavnak (GABA) és a glutationnak (GSH).

A glutamin formái

A glutamin egy pH semleges aminosav, felszívódása kisebb adagokban jobb, de a peptid-kötésű formában a glutamin aktívabb, így akár nagyobb mennyiségben is jól hasznosul, viszont a peptid jellemzően búza alapú, így gluténérzékenyek számára ez a forma nem javasolt.

Mekkora mennyiségre van szükségünk napi szinten glutminból?

Nincs meghatározott tápanyag referencia értéke (NRV), de a tapasztalatok alapján 5-15 g között mennyiségek lehetnek irányadók napi szinten. Ideális testmozgás közben és/vagy a kis étkezések mellé fogyaszthatjuk.

Felnőttek tápszerként is alkalmazhatják, kizárólag orvosi utasításra, például műtét után, ha az egészségügyi kondíciójuk indokolja. Ilyenkor 5 napig tartó terápiára lehet szükség, napi 30 g glutamint, 2 adagban fogyasztva 1-2 dl vízzel való hígítás után.

Hogyan tudunk hozzájutni a glutaminhoz?

Az L-glutamin természetesen termelhető a szervezetben. Valójában ez a leggyakoribb aminosav a vérben és más testnedvekben Ugyanakkor a glutaminpótlás mégis nagyon jól jöhet bizonyos körülmények között, például nagy intenzitású vagy hosszan tartó edzések (irányított stresszhelyzet) során. Ilyenkor ugyanis nagyobb lehet a szervezet glutaminigénye, mint amennyit rövid időn belül képesek vagyunk előállítani. Élelmiszerek közül a húsfélék és halak (főleg a tengerihalak) gazdagok glutaminban, ahogyan a tojás és a bab is, de a diófélék is jó glutaminforrásnak tekintjük.

A tovább élelmiszerek glutamintartalma 100 gramm értendő

·     tojásban: 600 mg

·     marhában: 1200 mg

·     sovány tejben: 300 mg

·     tofuban: 600 mg

·     rizsben: 300 mg

·     kukoricában: 400 mg