Ugrás a tartalomhoz
Életmód

Lúgosítás, a lúgosító ételek elkészítési módjai

Ennek több oka is van:/sites/testbiotechusashop/documents/news/_extra/1357/o_iStock_000004024755Small_20130306152040.jpg

  • ha csak “egy félét” eszel, akár nagyobb mennyiségben is, nem terheled meg vele a gyomrod, vagyis elkerülöld azt az érzést, hogy “mindjárt kidurransz” vagy “de jó lenne most lefeküdni”
  • egy fogás elfogyasztása után teljesen normálisan–energiával feltöltve–tudod folytatni a megszakított tevékenységedet, nem lesznek koncentrálási problémáid, nem fogsz “lelassulni”
  • ha napközben többször eszel, nem leszel egyik alkalommal sem farkaséhes
  • ha naponta többször eszel, az a gyomrod számára folyamatos munkát jelent és tudatod vele, hogy mindig lesz valami, amivel adsz neki. Így (zsír) raktározási problémáid sem lesznek, hiszen a szervezet akkor kezd el raktározni minden egyes falatot, ha csak ritkán kap táplálékot
  • fogyókúra és egészség szempontjából is érdemes betartani.
  • Levesek: A lúgosító levesek elkészítése rendkívül egyszerű. Bármilyen zöldséget megfőzhetsz vízben, fűszerezed és már kész is van. Lehet hozzáadni sűrített paradicsomot  vagy más pürésített zöldségturmixot a változatosság kedvéért. Nagyon ízletes, finom leveseket készíthetsz. Ami nagyon fontos, hogy ne használj (legalábbis csak nagyon kicsit) savasító összetevőket, mint például ecet, zsíros tejtermékek, aromákat vagy mesterséges adalékanyagok. Ne feledd, a fűszerek szinte minden esetben tartalmaznak sót, tehát a leves elkészítéséhez plusz sóra nincs is szükség!
  • Köretek: a sült burgonya helyett helyezd előtérbe a barna rizs, köles, hajdina fogyasztását, valamint a zöldségeket. Itt különbséget kell tenni az ebéd és a vacsora elkészítését illetően, ugyanis ebédre a felsoroltakon kívül időnként főtt vagy petrezselymes krumplit is fogyaszthatsz, vacsorára azonban igyekezz szinte mindig csak zöldséget enni a fő fogáshoz.
  • Feltétek: Az olajban sütés nem igazán javasolt a lúgosító életmód szerint élőknek, de alkalmanként változatossá lehet tenni az étkezést ilyen jellegű fasírtokkal, vagy sült zöldségekkel. A fasírtokat egyébként ki lehet sütni tepsiben is, olaj nélkül, esetleg alufóliával letakarva. Ez sokkal jobb és egészségesebb megoldás.
  • Édességek: amennyiben a lúgosító étrend követése a cél, időnként belefér némi édesség fogyasztása. Ilyenkor azért érdemes teljes kiörlésű gabonából készült lisztet használnod, cukor helyett édesítőt vagy mézet, és az összetevők közül is a zsírmentesebb anyagokat használni. Egészségesebb mivolta mellett a gyomrot sem terheli olyannyira., mint a hagyományos alapanyagokból készített finomságok.

Ha viszont fogyokúrán vagy, mellőzd egy időre bárminemű édesség fogyasztását (még mézzel vagy fruktózzal sem ajánlott, mert cukortartalma van és a sütik fogyasztása akár egy hétre is visszadobhat a fogyásban)./sites/testbiotechusashop/documents/news/_extra/1357/o_Fotolia_1293015_S_20130306152049.jpg

Lúgosság szempontjából nem ajánlott a következők fogyasztása: alkohol, cukrozott gyümölcslé, kávé, kakaó, mustár, ecet, lekvár, élesztő, maláta, szárított és savanyított gyümölcsök, tenyésztett halak, sertés, borjú, marha, belsőségek, sajtok, jégkrém, fehér cukor, répacukor, maltóz szirup, juharszirup, méz.

Savasító ételek még: csicseriborsó, vesebab, feketebab, friss gyümölcslé, curry, ketchup, asztali só, majonéz, napraforgó olaj, szőlőmagolaj, margarin, vaj gyümölcsök: például narancs, öszibarack, dinnye, mangó, szőlő, szilva, füge, datolya búza, fehér kenyér, kekszek, állati eredetű fehérje, tej, tejszín, stb.

Lúgosító hatású ételek: banán, ananász, mazsola, cékla, retek, gyömbér, tökmag, fűfélék, csírák, szójacsíra, uborka, kelkáposzta, petrezselyem, paradicsom, avokádó, zöldbab, sóska, spenót, fokhagyma, zeller, káposzta, fejes saláta, paprika, brokkoli, burgonya, lencse, tofu, szójaliszt, gyógynövények, legtöbb fűszernövény, olíva olaj, avokádó olaj, halolaj, lenolaj, lime, citrom, grapefruit, meggy, hajdina, tönkölybúza, kecsketej, mandula, fehérrépa, sárgarépa, szezám, édeskömény, sztívia, cikória, kelbimbó, borsó, spárga, articsóka, karfiol, cukkini, rebarbara, póréhagyma, karalábé, snidling stb.

Megjegyezném, hogy némely étel csak enyhén lúgosít, némelyek viszont erősen lúgos hatásúak. Sokszor találkozhatsz olyan alapanyaggal, amely valamely felsorolásban a savas, egy másik felsorolásban esetleg a lúgos hatásúak között szerepel. Ennek az az oka, hogy sok esetben kimarad a felsorolásból a semleges hatású, így az enyhe és erős közötti határok “elmosódnak”.