Ugrás a tartalomhoz
Életmód

Sportos dohányos?

Egyszer egy bölcs tanító azt mondta nekem, hogy a bűntudat egy folyó a meggyőződésünk és a cselekedeteink közt: ahhoz, hogy átkelhessünk rajta, vagy a cselekedeteinket kell megváltoztatnunk, vagy a magunkról alkotott képet! Én úgy döntöttem, a tetteimen (ill. a szokásaimon) változtatok, és ekkor nyomtam el az utolsó csikket! 🙂

A dohányzás vélt előnyei…

Elég furcsán hangozhat, de bizony vannak pozitív hatásai is enne a káros szenvedélynek. Köztudott, hogy a dohányzás elnyomja az éhségérzetet, azt azonban kevesen tudjuk, hogyan? A nikotin hatására a májban termelődő glikogén miatt emelkedik a vércukorszint (éppúgy, mint étkezések után). Az öröm, amit e tevékenység okoz, növeli az agyban a dopaminszintet (ugyanezt a hatást érjük el édességgel is). Fokozza az anyagcserét, orális élményt okoz – segít, ha idegességünkben, zavarunkban, unalmunkban nem tudunk mit kezdeni a kezünkkel, ha úgy érezzük, tennünk kell valamit.

… És valós hátrányai

Az már bizonyára agyonrágott csont, hogy növeli a stroke, infarktus, rák, daganatok, meddőség (impotencia), érszűkület, asztma, cukorbetegség kialakulásának esélyét. Viszont e mellett tompítja az érzékszervek észlelését: szaglás, ízlelés. – Íme, az egyik ok, miért élvezzük jobban az étkezést, a cigaretta elhagyása után: felerősödnek az ízek és az illatok!

A legújabb kutatások szerint a dohányzás a görcsös hátfájás, halláskárosodás, memóriacsökkenés kockázatát is növeli!

/sites/testbiotechusashop/documents/news/_extra/1884/o_sportosdohanyos_egeszseg_temakor_20160331112800.jpg

Ha sikerült végre rászánni magad

Csak, hogy tisztán láss: van, aki egy életet „átdohányzik”, különösebb látható/érezhető mellékhatás nélkül, azonban a legtöbb megrögzött dohányos szervezete produkál néhány tünetet. (Minimum a fogakon, bőrön megjelenő „sárgaság”, sápadtság, állandó kellemetlen szag, köhögés…)

Valószínű, évekig semmit nem fogsz érezni, ezért ha abbahagyod, akkor sem hullik azonnal „valamiféle ajándék” az öledbe: nem lesz például hirtelen fényesebb a hajad és nem válasz egyből vitálisabbá. De fontos, hogy mégis kitarts! Hosszú távon megéri!

Azt is tudnod kell, hogy 10-ből 8 leszokófélben lévő felszed néhány kilót pont a fentebb említett fokozódó érzékszervi élmények miatt, és mert a dohányzás abbahagyása következtében édesség formájában próbáljuk pótolni az örömhormonokat, vagy a nassolással pótcselekvést találni. Ezen kívül a tested tisztulási folyamatai okozhatnak még néhány kellemetlenséget, úgy, mint: gyomorpanaszok, koncentrálási zavarok, levertség, ingerültség, alvási problémák, fejfájás, torokfájás, gyakori és nem valós éhségérzet, köhögés.

Mint minden változás esetén, itt is nagyon fontos tehát a tudatosság: inkább vállalok pár plusz kilót, átmeneti problémákat, hogy az életem hátralevő részében egészségesebben éljek.

Tervre is szükséged lesz: mit fogsz tenni az elvonási tünetek ellen, mivel csökkentheted a méreganyagok kiürülése miatti panaszokat?

Belső „kármentesítés”

  • Edzésterv: jó hír – azon felül, hogy nem mérgezed tovább a tested-, hogy a sportolás is segítségedre lesz! Ez egy vica versa dolog, hiszen minél kevésbé terheled a tüdődet a dohánytermékekben található több, mint 400 (!) káros összetevővel, annál könnyebben megy majd az edzés és minél inkább rákapsz a sportolás ízére, annál kevésbé fogod kívánni a cigarettát. Ráadásul a mozgás felgyorsítja a méreganyagok kiürülését is!
  • Vitaminkúra: a nikotin vitaminokat von el szervezetedtől, itt az ideje pótolni őket! Tunningold hát fel tested A, B és E vitaminokkal, magnéziummal, béta-karotinnal! (Citrusfélék, olajos magok, zöldborsó, paraj, brokkoli, répa, paradicsom, táplálék-kiegészítők.) A szelén és cink pedig a méregtelenítésben segít.
  • Fokozott folyadék-bevitel: íme, ismét egy ok, miért is olyan fontos az a bizonyos folyadék-fogyasztás! A cigi lerakása után fellépő éhségérzet csökkentésére is pozitívan hat, valamint a tisztulási folyamatokat is elősegítni! Ajánlom a 100%-os gyümölcs-, és még inkább a zöldséglevek fogyasztását, így két legyet üthetsz egy csapásra (vitamin-, és folyadék-utánpótlás).
  • Étrend: a tervszerű érkezés nem csak az „álomalak” elérésében segít, hanem a nasi-vágy leküzdésében is. Nem azt mondom, hogy egy életen át e szerint élj, de kezdetben biztos, hogy hasznos mankó. Legyen egy alternatív „menekülő útvonalad” is: ha mindenképp nassolnod kell, vagy házibuliba mész, legyen nálad alacsony kalóriatartalmú rágcsálni való (zöldségek túrókrémmel, mártogatóssal, pár szem cukormentes keksz, cukorka, vagy tönköly-ropi, rágó…)!
  • Megnövelt regenerálódási idő: a szervezeted duplán ki van most merülve. Egyrészt a tisztulási-kiürülési folyamatok által, másrészt pedig a lelki stressz miatt, ami esetlegesen felléphet a függőség leküzdése miatt. Ezért tarts több pihenőidőt, próbálj többet aludni, engedd meg magadnak, hogy fáradt legyél!

Így, lassan két év füstmentesség után, úgy érzem, mondhatom magam anti-dohányosnak. Sokkal erősebbnek, tisztábbnak érzem magam, nem beszélve az örökös bűntudat megszűnéséről! Személyes sikerként élem meg, és büszke vagyok arra is, hogy a példámon okulva, nem egy barátom letette a bagót. Kívánom, hogy Te is éld át ezt! 🙂

 

Plézer Panna

Sportedző