Erős csontok minden korban
A csontritkulásnál a megelőzés eredményesebb, mint a kezelés, mivel a kialakulást kell megakadályozni. A megelőzés a csontsűrűség szintentartását vagy növelését jelenti megfelelő mennyiségű kalcium és D-vitamin fogyasztásával, rendszeres testmozgással, valamint egészséges, vegyes táplálkozással.
A csontritkulás egy visszafordíthatatlan folyamat. Ha már kialakult, akkor nem, vagy legfeljebb csupán 5%-nyi építhető vissza az elveszett csonttömegnek.
A kialakult betegséget kezelni kell, a kezelésének célja pedig, hogy növeljék a csontsűrűséget. Ennek első lépése a megfelelő napi kalcium és D-vitamin bevitele.
A kalciumbeépülés egyébként akkor is folytatódik, amikor a csonttömeg elérte a felnőtt méretet. Naponta kb 1000-1500 milligram kalcium és 25-50 mg D-vitamin ajánlott. Emellett természetesen a kiegészítők használata is fontos a megfelelő mennyiség elérése érdekében.
A tejtermékek mellett nagyon jó kalciumforrásnak számít a szardínia, a sötétzöld növények, mint a brokkoli a csonthéjas magvak, vagy a szójatej és a tofu. Ha az ételekből származó vitaminból nem jutna elegendő mennyiség a szervezetbe, kiegészítő formában is szükség lehet, illetve ajánlatos a pótlása!
A kalcium felszivódását és beépülését az alábbi anyagok segítik:
- D-vitamin, amely forrásai a tojás, halolaj, tej, máj
- C-vitamin,forrásai például gyümölcsök, savanyú káposzta
- A-vitamin: tej, tojás, vaj, sárgarépa, sütőtök
- K-vitamin: saláta, brokkoli, káposzta, paradicsom, tej
- A tejben és tejtermékekben található tejcukor és kazein
- Állati eredetű fehérjék
- Magnézium, mangán, réz: dió, zöldborsó
A kalcium az egyik, ha nem a legfontosabb építőeleme a csontoknak. Étrended kialakítása azért is legyen tudatos, mert a kalcium hasznosulását olyat tényezők is gátolják, mint például a túlzott sóhasználat, a nagy mennyiségű koffein vagy kóla fogyasztása, illetve a sok zsír bevitele, valamint az alkohol, dohányzás szintén kedvezőtlenül hatnak a kalcium beépülési folyamatára.
A kalcium hasznosulását akadályozza a fent már említett mozgásszegény életmód is! Friss tanulmányok eredményei alátámasztják, hogy mind az erősítő edzések, mind az állóképességet igénybevevő fizikai terhelés növeli a csontok ásványi anyag tartalmát. Erősítő tréning főleg azok számára ajánlott, akiknél testsúlytöbbletről van szó.
További fontos információ, hogy a kalciumdús ételeket inkább a déli, délutáni és esti étkezéssel ajánlott elfogyasztani valamint a kalciumpótlást is lefekvés előtt érdemesebb megtenni a jobb hasznosulás miatt. Ennek oka a csontátépülés napi ritmusa. Vizsgálatok azt igazolják, hogy az este elfogyasztott kalcium sokkal jobban hasznosul és épül be, mint a reggel vagy napközben elfogyasztott mennyiség.
Testmozgás és megfelelő táplálkozás az erős csontokért!
Ami a testmozgást illeti, azokat a gyakorlatokat, illetve olyan mozgásfajtát javasolt végezni, amelyek úgynevezett teherviselő típusúak. Ilyen például a séta, a lépcsőzés, melyek fokozzák a csontsűrűséget.
Azok a gyakorlatok, amelyek során nem kell a testsúlyt megtartani, mint például az úszás, nem fokozzák a csont sűrűségét.
A tréningek az egyensúly fejlesztésében is szerepet játszanak, amely szintén segíti a csontritkulás megelőzését, hiszen megelőzheted vele az elesésből származó törést.
Természetesen a testmozgás és táplálkozás területén is meg kell találni az életkornak megfelelő optimális lehetőségeket.
Rendszeres testmozgással és megfelelő táplálkozással sok esetben megelőzhető a csontritkulás!
A csont állandó átalakulási folyamatban van, az átépülés üteme pedig a külső, fizikai terheléshez igazodik. A mozgás a csontok anyagcseréjét is javítja, hiszen a csontokra tapadnak az izmok, s ha mozogsz, azáltal növeled az izmok anyagcseréjét, amelynek a csontokra is jó hatása van.
A mozgás mellett a tudatos étrend betartása is rendkívüli jelnetőséggel bír. A vegyes táplálkozás során nagy hangsúlyt kell helyezned a vitamindús alapanyagokra, hiszen óriási szerepük van nemcsak a csontritkulás, hanem további betegségek kialakulásának megelőzésében is.
Nézzük most azokat a vitaminokat és ásványi anyagokat, amelyek bevitele az oszteoporózis (csontritkulás) megelőzése szempontjából nélkülözhetetlenek.
Kezdjük a vitaminokkal:
A-vitamin: a csontok hosszanti növekedését segíti elő. Források: sárgarépa, sütőtök, bimbóskel, fűszerpaprika, kajszibarack, tej, tojás, vaj, sertésmáj.
A D-vitamin is fontos szerephez jut a csontok minőségének megőrzése érdekében. Ez ugyanis a kalcium felszívódásához szükséges, valamint segíti a csontokba történő beépülést. Ha nincs megfelelő mennyiségü D-vitamin, akkor a kalciumpótlás kevésbé hatékony.
A D-vitamin UV-sugárzás hatására képződik a bőrben, de táplálék útján is hozzá tudsz jutni.
A táplálékkal valójában csak az előanyagát kell bejuttatnunk a szervezetbe. A tejtermékek, tojássárgája, máj és gabonák tartalmaznak magasabb mennyiségű D-vitamint.
Ajánlott élelmiszerek ezen kívül az angolna, a hering, a lazac és a szardínia, amelyekből viszont alig fogysztunk, ezért tesz jót, ha egész évben gondoskodsz arról, hogy mindig legyél egy kicsit a friss levegőn, vagy jobb időben a napon. Így a szervezet annyit állít elö, amennyire szüksége van.
D-vitamin pótlásra is van lehetőség, a csontritkulás megelőzéséhez napi 25-50 milligramm D-vitamin fogyasztása ajánlott.
B6-vitamin, mely az egészséges csont-és porcállomány megőrzéséhez szükséges, illetve a törések gyors gyógyulásához. Ideális forrása a teljes kiörlésű lisztből készült termékek.
A C-vitamin hiánya a csontok kollagénállományát károsítja. A csontanyagcseréhez nélkülözhetetlen még a K-vitamin és a folsav.
Az ásványi anyagok közül a kiegyensúlyozott kalciumháztartáshoz és a csontanyagcseréhez fontos a magnézium, fluorid, réz, mangán és a stroncium.
- Testünk magnézium-tartalmának kb 70 %-a a csontokban található. Napi ajánlott mennyiség ebből az ásványból 350–600 milligramm. Magnézium jelenlétében könnyebben szívódik fel a kalcium. Legfontosabb magnéziumforrásaid lehetnek a zöldségek, a gyümölcsök, az olajos magvak, a dió, a napraforgómag és a teljes kiörlésű gabonafélék.
- A réz hiánya nemcsak a csontok mennyiségi tulajdonságait, de minőségét is rontja. Felnőttek számára a napi szükséglet 1,4 mg. A borsó és dió egyike a rézforrásoknak.
- A mangán szintén többnyire a csontokban halmozódik fel, hiánya csontritkuláshoz vezet. Élelmiszerek közül a teljes kiörlésű gabonalisztből készült termékek tartalmazzák nagyobb mennyiségben s valamennyit a zöldborsó és dió.
- A stroncium szintén a csontok minőségét befolyásolja, se a sok, se a kevés nem jó napi 15 milligrammra van szükség belőle.
Nem hanyagolhatjuk el az ásványi anyagok közül a bórt, amely kis mennyiségben ugyan, de szükséges számodra hiszen a bór csökkenti a kalcium és a magnézium vizelettel történő ürülését, továbbá részt vesz a kalcium-anyagcsere hormonális szabályozásában.
A foszfor fontos építőköve a csontoknak. Túlzott mennyiségben akadályozza a kalcium beépülését a csontokba, optimális esetben a bevitt kalcium és foszfor aránya 1:1.
A lakosság táplálkozásában inkább a túl sok foszfor bevitelének veszélye áll fönn, ezért felsorolok néhány olyan élelmiszert, amelynek magas a foszfortartalma: szénsavas italok, ömlesztett sajtok, belsőségek, és a foszfátokat tartalmazó élelmiszerek.
Még egyszer fontos hangsúlyozni, hogy ezen anyagok bevitele nem csak a végleges csontozat kialakulásáig fontos. Éppen azon van a hangsúly, hogy ha már nincs további beépülés, akkor olyan mennyiségű kalciummal lásd el a szervezetedet, hogy ne vagy csak nagyon lassan oldódjon ki a csontokból.
Szabó Noémi