Ugrás a tartalomhoz

Az év legkiemelkedőbb egészségügyi innovációs tevékenysége

Budapesti Módszertani Szociális Központ és Intézménye

A Budapesti Módszertani Szociális Központ és Intézményei (BMSZKI), 2022 októberében traumaérzékeny nőgyógyászati rendelőt nyitott hajléktalan- és hátrányos élethelyzetű nőknek. A három különböző célcsoport több szempontból mindenképpen egyező attitűddel rendelkezik: abúzált és traumatizált életútjuk van, szinte egyikük sincs tisztában a női élet minőségének sajátosságaival, pl. a ciklikussággal, ahogyan a fogamzásgátlást sem ismerik, és a szexualitáshoz való viszonyuk is teljes mértékben deformációkat mutat. Létrehozták Magyarországon az első traumatudatos nőgyógyászati szakellátást, amiben a fizikai környezet, a stábtagok szemlélete, a szolgáltatások működtetése mind a traumát elszenvedett, bántalmazott nők szükségleteihez igazodik, holisztikus szemléletben ötvözve az egészségügyi és szociális ellátást. Magyarországon ez az egyetlen traumatudatos nőgyógyászati ellátás, nem csak hajléktalan- és hátrányos élethelyzetűek számára, akik az élet számos területén elutasítást, kirekesztést élnek meg, de stabil egzisztenciával rendelkező nők számára sincs ilyen.

Az év legkiemelkedőbb infrastrukturális fejlesztési terve

Akut Pécs Alapítvány

Egészségügyi Dolgozók Rekreációs Tevékenységének Fejlesztése Pécsi Sürgősségi Klinikán - A pécsi Sürgősségi Klinika célja, hogy ellátási területén a lakosság számára a lehető legmagasabb színvonalú, gyors és hatékony sürgősségi ellátást biztosítsa. A pályázat célja az osztályon már meglévő, de jelenlegi állapotában korlátozott funkcionalitással bíró rekreációs helyiség fejlesztése és teljes körű kialakítása egy olyan rekreációs térré, amely segíti a dolgozók feszültségoldását és biztosítja a minőségi pihenést. A pályázat újszerűsége abban rejlik, hogy nem csupán egy pihenőszobát kíván kialakítani, hanem egy átfogó rekreációs programot is bevezet, amelyet teljes mértékben az egészségügyi dolgozók igényeihez igazítottak. Az egészségügyi szakdolgozók körében tapasztalható magas szintű kiégés komoly munkahelyi problémát jelent. Ezért egy olyan komplex megközelítést alkalmazunk, amely a pihenést és a feszültségoldást egyaránt magában foglalja, miközben az általános egészségi állapot javítását is elősegíti. 

Az év legkiemelkedőbb edukációs módszertana vagy egészségműveltséget célzó edukációs kampánya

Veresegyházi Misszió Egészségügyi Központ

Hogyan segítsük jobban ápolásra szoruló hozzátartozónkat? Avagy élhetőbb otthoni lét a gyakorlatban. Projekt célkitűzése, hogy oktatási segítséget nyújtson a Központ betegei és hozzátartozóik számára az otthoni ápolás, gondozás, mobilizálás témakörében, annak érdekében, hogy pácienseink és az őket ellátó családtagok egy tartósan élhető élethelyzetet tudjanak kialakítani és fenntartani. A program eredményes megvalósulása következtében a speciális ismeretanyag és oktatási technika alkalmazásával - a páciens és a hozzátartozója együttműködésével - az otthoni gondozás felvállalásának erősödését, illetve minőségének javulását kívánják elérni. Korunkban, ha valamilyen nehézségünk támad, elsősorban az interneten keresünk megoldást. Rövid internetes, vagy / és nyomtatott (tekintettel az idősebb, internetet nem használó paciensek és családtagok számára) kiadvány megjelentetésével teszik hozzáférhetővé a szükséges és releváns információkat, majd a személyes oktatást a releváns tevékenységekben video anyagokkal egészítik ki. Ezen rövid, de szemléletes kisfilmek segítségével a családtagok, a segítők alaposabban sajátíthatják majd el — illetve akár be is gyakorolhatják - azokat a speciális fogásokat, melyekkel hatékonyan, ugyanakkor önmagukat és a beteget sem veszélyeztetve tudják mozgatni, vagy teljes körűen ellátni hozzátartozójukat a továbbiakban.

Különdíj

Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórház

A Központi Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Osztály (KAITO), a Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórház osztályai és egységei számára teljes körű aneszteziológiai és intenzív terápiás ellátást biztosít. Célunk - a pályázat elnyerése esetén megvásárolható – ülés- és állás stabilizáló eszköz alkalmazásával az intenzív osztályon fekvő betegek korai mobilizációjának elősegítése. A korszerű mobilizációs eszköz elősegíti a gépi lélegeztetés megszüntetését, ezáltal az intenzív osztályon eltöltött idő is rövidül annak minden együtt járó kedvezőtlen következményével. A betegek együttműködésének megtartása, mozgási teljesítményük megőrzése jelentősen növeli a betegek gyógyulási, felépülési, rehabilitációs esélyeit, így az életminőségét is.  A korai mobilizáció bizonyítottan csökkenti a tartós fekvéssel járó komplikációk kialakulását, például a nyomási fekélyek (decubitus), a tüdőgyulladás és a trombózis előfordulását. A mobilizáció kivitelezése hagyományosan humán erő (szakdolgozók és fizioterapeuták) segítségével történik a beteg aktív együttműködésére épülve, ugyanakkor az intenzív osztály sajátos környezete (gépek, műszerek, gyógyszeradagolók, vezetékek, csatlakozók) mellett elengedhetetlen olyan támogató eszközök használata, mely hatékonyan és betegbiztonságot szavatolva alkalmazhatók akár még az aktív lélegeztetési időszakban is. A lélegeztetés alatti mobilizáció segíti a tüdő funkciójának mielőbbi visszatérését, megelőzi a mozdulatlanságból adódó légtartalomcsökkenés kialakulását.