A Wim Hof módszer alapjai
Manapság egyre népszerűbbek az egyes légzéstechnikák, ami abból adódhat, hogy folyamatos a törekvés annak feltárására, hogy hogyan tudjuk kivédeni a civizlizációs fejlődéssel járó egészségre káros hatásokat, így pl. a stressz hatásait, a civilizációs megbetegedéseket és hogyan tudjuk ezekre felkészíteni vagy ezekkel szemben ellenállóvá tenni a szervezetünket. Ennek egyik módszereként sok vizsgálat övezi a légzésünket, a légzésünk változását, a légzésben rejlő lehetőségeket.
A Wim Hof módszer három az egyben: Jeges fürdő, légzéstechnika, gondolkodásmód. Hogyan, miért, kinek ajánlott?
A Wim Hof módszer nem csak a légzéstechnikát és a hideg terápiát foglalja magába, de segíti azt is, hogy mélyebben kapcsolódj saját magadhoz. Tartalmaz erőltetett légzést, nyugodt légzést és visszatartott légvételt is!
A technika célja az, hogy hozzájáruljon az immunrendszer erősítéséhez, jobb alvásminőséghez, stresszcsökkentéshez és jobb összpontosításhoz. Ugyanakkor, itt is figyelembe kell venni az előzetes figyelmeztetéseket és kontraindikációkat, amikről alább olvashatsz is!
A technikát megtanulni és gyakorolni leírás alapján nem tudod és nem is szabad. Ha érdekel, mindenképpen egy képzett instruktorral kezdd, aki részletesen elmondja a biológiai hátterét, működésmechanizmusát, technikáját és végig is vezet rajta!
Mi a Wim Hof légzés
Ez a módszer a holland extérm sportoló, Wim Hof nevéhez fűződik, akit más néven “Jégember”-nek hívnak. Úgy hiszi, hogy óriási eredményeket érhet el mindenki azáltal, hogy kontrollálni tudja a testét, a lélegzetét, a gondolatait egy speciális légzéstechnikával és tolerálja az extrém hőmérsékleteket.
A wim hof módszer 3 alappillére:
- Légzés
- Hidegterápia
- Elkötelezettség
Az egyes workshopokon a hallgatók a kontrollált mély légzés módszerét tanulják meg. Ezt lehet önmagában vagy hideg terápiával kombinálva is gyakorolni. A hideg terápiánál extrém hideg hőmérsékletnek teszik ki a testet pár perc erejéig.
A légzéstechnika lényege, hogy az oxigén szintet növelje és a széndioxid szintet csökkentse. A célja pedig az ennek a technikának, hogy megtanítson uralni az idegrendszert, immunrendszert, keringési rendszert és segítsen erősebb és egészségesebb lenni.
A légzéstechnika:
Az instruktor által vezetett módon (orron vagy szájon) többször megismételt erőltetett be- és kilégzés, majd az utolsó kilégzés után légzésvisszatartás következik. Ezután egy belégzés után ismét légzésvisszatartás. Ezt több körben megismételve.
Fontos megtanulni ezeken a workshopokon, hogy hova vedd a levegőt, hiszen sokan felületesen főleg mellkasba lélegzünk. A Wim HOf technikában jelentős szerepet kap a haslézés is, vagyis a rekeszizom és a tüdő alsó fele is.
A Wim Hof módszer előnyei
Egy 2019-es tanulmány az alábbi előnyöket tárta fel a mószerről:
- Növelte az energiaszintet
- Javítottaz alvásminőséget
- Csökkentette a stressz szintet
- Erősítette az összpontosítást
- Erősítette az immunrendszert
- Csökkentette az influenzaszerű tüneteket
- Gyulladásgátló hatás
- Javította a gyakorlat során az oxigénszállító képességet
- Növekedett az idegrendszerben a neurotransmitterek szintje
Ugyanakkor ezen előnyöknek néhány kutatáson és a tapasztalati visszajelzéseken kívül nincs feltétlenül tudományos megalapozottsága.
A kutatók is tanulmányozzák ezt a módszert, vizsgálva azt, hogy milyen hatással van az agyra és az anyagcserére, a fizikai állóképességre, a mentális egészségre, az immunrendszerre, a gyulladásra és a fájdalomra.
Sportteljesítmény
Vegyes eredmények születtek abban a tekintetben, hogy vajon hat-e a sportteljesítményre és az állóképességre is a Wim Hof módszer, ahogy ezt állítják.
Egy 2021-es tanulmányban 15 amatőr sportolót vizsgáltak. Azt találták, hogy egyetlen légzésgyakorlat nem volt hatással a sprint teljesítményükre.
Ellenben egy 2020-as tanulmány azt mutatta ki, hogy egyetlen légzőgyakkorlat javította a kerékpáros teljesítményt azáltal, hogy felgyorsítja azt az időt, amely ahhoz szükséges, hogy az oxigén szállítása megfeleljen a testmozgás követelményeinek (VO2 max néven ismert), és csökkenti a kifáradást.
Az idegrendszer uralása
Wim Hof maga is részt vett pár vizsgálatban, hogy bebizonyosodjanak a légzéstechnikájának a valódi hatásai. 2018-ban végezték az ‘Agy uralma a test felett” esettanulmányt, ahol azt vizsgálták, hogy hogyan képes Wim Hof tolerálni az extrém hideget azáltal, hogy mesterséges sresszválaszt generál a testében. A kutatók úgy hiszik, hogy sokkal inkább az agy, mintsem a test segített Hof-nak elviselni az extrém hideget. A tanulmány arra mutatott rá, hogy képesek lehetünk megtanulni, hogyan kontrolláljuk az idegrendszerünket hasonló képességek érdekében.
Egy hasonl óvizsgálatnál 2014-ben kimutatták a plazma epinefrin megnövekedett szintjét, ami egy jelentős központi idegrendszeri neurotranszmitter, amit mindenkinél tapasztaltak, aki Wim Hof módszerét elsajátította.
Tényleg működik?
A Wim Hof módszert légzéstechnikáját gyakorlók első alkalommal nagyon érdekes tapasztalásokról számolnak be. A bizsergés érzés teljesen általános, de van, akinél fülcsengés, izomgörcs alakul ki, másoknál erős érzelmek törnek fel.
Jóval több kutatásra lesz még szükség, hogy megértsük ezt a módszert, mindenesetre a tapasztalt gyakorlók is úgy vélekednek, hogy ha már erre a pár percre naponta ki tudsz szakadni a hétköznapi mókuskerékből és ki tudod kapcsolni magadat, az is sokat jelent a feltöltődés szempontjából! Még nem tisztázott, hogy a tapasztalt pozitív hatások pontosan minek köszönhetők vagy egyáltalán csak az egyik elemnek a módszerből vagy mindnek együtt, illetve, hogy ez rövid távú vagy hosszú távú hatás?
Figyelmeztetés
Vannak bizonyos kontraindikációk a gyakorláshoz. Pl. Minden instruktor el is mondja, hogy mindig biztonságos helyen végezd a légzőgyakorlatot, vízben pl szigorúan tilos!
A Wim Hof nem ajánlott, amennyiben fennállhat az alábbi állapot az egyénnél:
- Rohamok
- Légúti megbetegedés, mint pl asztma
- Sztrók
- Magas vagy alacsony vérnyomás
- Várandósság
Egy képzett instruktor biztosan ki fog töltetni minden résztvevővel egy egészségügyi kérdőívet, ami alapján eldönti, hogy ki vehet részt a workshopon.
Összefoglalva
- A Wim Hof módszer légzési technikákból, hidegtűrésbő és a gyakorlat iránti elkötelezettségből áll.
- A légzéstechnika legalapvetőbb formájában egy szabályozott hiperventiláció rendszere, amely három 30 légzésből álló sorozatot foglal magába.
- Biztonságos környezetben kell végezni.
- A Wim Hof-módszer kutatása folyamatban van. Néhány eredmény vegyes, bár úgy tűnik, hogy a légzéstechnika hatással van a stresszre és a gyulladásra. További kutatásokra van szükség ahhoz, hogy valóban megértsük, hogyan működik a légzési módszer.