Ugrás a tartalomhoz
Életmód

Méregtelenítés

A szervezetünkben évente közel négy kilogramm haszontalan méreganyag halmozódik fel. Táplálékaink nagy része tartalmaz valamilyen tartósítószert, adalék-, színező-, és állományjavító anyagot. Gyakran minden indok nélkül veszünk be gyógyszert, frissítőszert és a szénsavas üdítőitalaink is külön gyűjteményei a testünket terhelő anyagoknak. Miért lehet szükségszerű a szervezetünk méregtelenítése?

Tartósított élelmiszerekből, védőszerekkel permetezett és kezelt növényekből, vegyipari, háztartási és kozmetikai termékekből, vezetékes ivóvízből és a nagyvárosok szennyezett levegőjéből is jut méreganyag a szervezetünkbe. Nem beszélve az esetleges káros szenvedély termékek rendszeres fogyasztásából (dohányzás, alkohol).

Ezek a méreganyagok rendkívüli mértékben megnehezítik szervezetünk működését. Lassítják az emésztést, rontják az anyagcserét, fájhatnak tőlük az ízületeink, bőrproblémák (pattanás, ekcéma) léphetnek fel, állandó fáradtság és levertség uralhatja a hangulatunkat. Végül szervi problémák megjelenéséhez majd a szervezet legyengüléséhez, betegségekhez vezethet, ha túl sok káros anyag nem ürül ki a testünkből. Szervezetünk képes megtisztítani önmagát, de ebben is támogatnunk kell a megfelelő, minőségi élelmiszerekkel és a méregtelenítést és a salaktalanítást felgyorsító kiegészítőkkel.

A mérgek a vegyszerek, kábítószerek vagy túlzásba vitt alkohol, gyógyszer túladagolás

Tényleg méreg a méreg?

Orvosi értelemben szerencsére nem! Amit a köznyelvben méregnek nevezünk a méregtelenítés kapcsán, az nem azokat a toxikus anyagokat jelenti, amelyekre az orvostudomány használja ugyanezt a szót. A mérgek a vegyszerek, kábítószerek vagy túlzásba vitt alkohol, gyógyszer túladagolás, melyek valós mérgezést okoznak, és csak kórházi körülmények között valósulhat meg a “méregtelenítés”, azaz a detoxikálás.

A mi mindennapi mérgeink valójában olyan anyagok, melyeket pl. az élelmiszeripar használ tartósításra, ízfokozásra, vagy mi magunk viszünk be érintkezés útján, a bőrön át.

Ezek azonban nem toxikusak, hiszen nem érnek el olyan mennyiséget a szervezetben, a vérben, hogy azonnali beavatkozásra legyen szükség. Két csodálatos szervünk, a máj és a páros vese feladata, hogy a méregtelenítést, salaktalanítást elvégezze. Normál esetben ezek végzik a dolgukat és verejték, vizelet vagy széklet formájában a “mérgeket” a külvilágba juttatják.

A méregtelenítés tehát a vér átszűrését jelenti és a káros anyagok kiszűrését belőle. Ezt teszi a máj is, ahogy a vér áthalad rajta, és ezt teszik a vesék is, melyeken a vér szntén átfolyik, a kiválogatott salakanyagok pedig vízzel hígulnak (ez lesz a vizelet). A méregtelenítés harmadik színtere az emésztőrendszer, ahol inkább immunfolyamatok zajlanak és a hasznos tápanyagok felszívódása. 

Probléma akkor van, ha ezek a létfontosságú szervek meggyengülnek, nem látják el megfeleleően a feladatukat, károsodnak mondjuk a hosszú évek helytelen életmódja miatt (pl. szteroidok szedése, rendszeres gyógyszeres kezelés, krónikus vagy örökletes betegségek stb.). A méregtelenítés fogalom alatt tehát jobb lenne, ha azt értenénk, hogy megóvjuk és segítjük a máj és a vesék munkáját. Ezt megtehetjük a kellő folyadékbevitellel, immunerősítéssel, a veséket ösztönző csalántea kúrával, a máj tisztulását segítő máriatövismag kúrával, és azzal, hogy kerüljük a káros szenvedélyeket.

Egyébként tarthatunk úgynevezett méregtelenítő kúrákat, de ne vigyük túlzásba! Évi 1-2 bőven elég, és ennek is inkább az a célja, hogy kicsit tehermentesítsük az emésztőrendszert, leadjunk pár kilót (ami mindig jót tesz a vérnyomásnak és a koleszterinszintnek is), kicsit lelassuljunk mentálisan is, és megadjuk a pozitív impulzust a pszichének is, hogy mi “tettünk azért, hogy méregtelenítsünk”. 

Miért fontos a méregtelenítés?

Méregtelenítéssel kiegyensúlyozottabb az anyagcsere, javíthatjuk az immunrendszerünk működését és fokozhatjuk a tápanyagok tökéletes hasznosulását a szervezetünk számára. Érdemes tudni, hogy a legtöbb méregtelenítő kúra drasztikusan megvonja a szervezettől a táplálékot egy rövid időre. És ez tulajdonképpen a szervezet öngyógyító képességét, az autofágiát indítja be.

Ilyenkor (pl. egy léböjt, szakaszos böjt alatt) a tápanyaghiánytól és éhezéstől a test 12 óra elteltével megkezdi a káros anyagok intenzív lebontását.

Ha ez az állapot fennáll 24 óra múlva is, akkor a szervezetben lévő degeneratív sejtek bekebelezése is beindul. Vagyis a test önmagát pucolja ki, és nem a levek, vagy egy adott shake fogja ezt elvégezni. Azok abban segítenek, hogy ne száradjunk ki és a minimálisan kellő tápanyagok pótolva legyenek. Az ilyen drasztikus, több napig tartó méregtelenítést azonban nem szabad orvos tudta nélkül végezni! És az is fontos, hogy fokozatosan térjünk rá mindig egy ilyen új állapotra!

A vastagbélben pangó salakanyagok újra felszívódásával folyamatosan mérgezzük testünket. Ezek továbbá megnehezítik az értékes tápanyagok optimális felszívódását, és így még kevesebb vitamin és ásványi anyag, illetve egyéb makrotápanyag tud hasznosulni a szervezetünkben. A méregtelenítő kúrák során az emésztőrendszer is kiürül és megtisztul, és a kellő folyadékbevitellel távozhatnak ezek a pangó anyagok.

Ha aggódunk, hogy az immunrendszerünk részét képező bélflóra egészséges maradjon, nem feltétlenül kell azonban tisztító kúrákat csinálnunk, elég, ha odafigyelünk a táplálkozásunkra: fogyasszunk sok rostot, zöldségeket, gyümölcsöket és az élőflórát erősítsük probiotikum tartalmú yoghurtokkal, illetve időnként szedhetünk prebiotikumot is, ami a probiotikum (hasznos bélbaktérium) tápláléka (rostszerű anyagok).

Számtalan méregtelenítő módszer közül választhatunk

  • A bőrt szaunázással ösztönözhetjük a verejtékezésre, ami része lehet a tisztulásnak. 
  • A veséket a megnövelt folyadékbevitellel (3 liter) és antioxidánsokkal, illetve gyógyteákkal segíthetjük, hogy ellássák kiválasztó funkciójukat. 
  • A májat, epét méregtelenítő növényi kivonatokkal, a beleket rostpótlással és az emésztési folyamat serkentésével, a tüdőt pedig a friss levegőn elvégzett testmozgással méregteleníthetjük elsősorban.
  • A rendszeres testmozgás általában segíti a méregtelenítést, ahogy a megfelelő étrend kiválasztása és megtartása is javítja a természetes folyamatokat! A mozgás minden szervrendszerünknek jót tesz, javítja az állóképességet, felpezsdíti a vérkeringést, ezáltal a “méreganyagok” távozását, feldolgozását. De, ami még fontosabb, a túlsúly ellen dolgozik, és az elhízás bizony a legtöbb szervi betegség rizikófaktora!
  • Természetesen alkalmazhatunk klasszikus tisztító kúrákat is, ami például egy léböjt, de mint utaltunk rá, erre nincs szükség, ha az ember megfelelően táplálkozik, mozog és odafigyel a méregtelenítő szervek egészségvédelmére. Azt azonban nem győzzük hangsúlyozni, hogy egy drasztikus böjt, tápanyagmegvonás sokként érheti a szervezetet, tehát szakértelem nélkül óriási kárt is tehetünk vele magunkban!

Ha igazi, hosszú távú méregtelenítésre vágyunk, akkor változtassunk az életmódunkon, figyeljünk a fentebb említett dolgokra, étkezzünk jól, pihenjünk eleget, rendszeresen mozogjunk, kerüljük a cukrot (az az igazi méreg…) és ne vigyük túlzásba a szénhidrát fogyasztást! Az édesszájúak fogyasszanak inkább egészséges, saját készítésű nasikat! 

Hasznos tippek méregtelenítéshez

  • Mindig fogyasszunk elegendő mennyiségű folyadékot (víz és gyógytea)!
  • Tilos az alkohol és a cukros üdítők fogyasztása!
  • Kerüljük a túl feldolgozott élelmiszereket, ételeket, a gyorséttermi kosztot, konzerveket!
  • Mozogjunk rendszeresen!
  • Szaunázzunk, infraszaunázzunk, ha van rá mód!
  • Aludjunk, pihenjünk, relaxáljunk eleget!
  • Legyünk eleget tiszta levegőn, napfényen!
  • Étkezésünk, étrendünk legyen tudatos és megtervezett! Törekedjünk az egészséges édességekre, nasikra!
  • A környezetünket is “méregteleníthetjük”, ha pl.lecseréljük erős vegyszereinket, mosószereinket ökobarát anyagokra, mint az ecet, citromsav vagy a szóda!

És végül… Ne feledkezzünk meg a psziché méregtelenítéséről sem: kevesebbet lógjunk a közösségi médiában, töltsünk minőségi időt szeretteinkkel, könyveket olvassunk haszontalan vagy hatásvadász hírek helyett, maradjunk nyitottak és pozitívak másokkal szemben is!