Ugrás a tartalomhoz
Encyclopedia categories: BioTech USA Encyclopedia categories: BioTech USA
Encyclopedia

Króm

Mi is az a króm?

Az ásványi anyagokat két csoportba sorolhatjuk, a makróelemek és a mikroelemek vagy nyomelemek halmazába. A makróelemek általában grammos, a mikróelemek milligrammos (ezrednyi*) vagy mikrogrammos (milliómodnyi*) mennyiségben szükségesek a szervezetünk számára.

A krómra a szervezetnek nyomokban (innen a nyomelem kifejezés) van szüksége, mint minden ásványi anyag, nélkülözhetetlen a testünk számára. Olyan rendszereknél, mint az anyagcsere-folyamatainak megfelelő működése, de a tápanyagok, mint Ez az ásványi anyag szerepet játszik a fehérje, a szénhidrátok és a zsírok metabolizálásában, valamint az izmok és az agy energiaellátásában, de főleg a vércukorszint normalizáló képessége miatt lehet ismert.1 Testünk a krómot a májban, a lépben, a lágy szövetekben és a csontokban tárolja.

*A grammhoz képest.

A króm funkciója2

A króm részt vesz a makrotápanyagok, mint a szénhidrátok, a zsírok és a fehérjék normál anyagcseréjében és hozzájárul a normál vércukorszint fenntartásához is.

A króm formái

Az ásványi anyagokat, nyomelemeket, így a krómot vegyületi forma alapján is meg tudjuk különböztetni, szerves és szervetlen vegyületi formában is találkozhatunk vele.

Szervetlen formák: króm-klorid

Szerves vegyületek: króm-pikolinát, króm-glükonát

A C-vitamin és a B-3 vitamin segíti a króm felszívódását.6

Mekkora mennyiségre van szükségünk krómból napi szinten?

NRV mennyiség nem tartozik a krómhoz, de megfelelő bevitelt (AI=adequate intake) ismerünk.  A 19-65 éves felnőtt nőknek, 1 napra javasolt mennyiség 55 µg, míg ugyanezen korosztály férfiainak 65 µg a napi bevitel. Terhesség 3. trimeszterében naponta plusz 5 µg-mal érdemes többet bevinni. 65 éves kor felett 60-70 µg-ra növekszik az ajánlás. A túlzott krómbevitelnél nem jellemzőek a mellékhatások, így felső határérték (UL) sincs meghatározva, de nem is javasolnak 200 µg-nál többet fogyasztani a krómból naponta.3 Alapbetegségre alkalmazott, rendszeresen szedett gyógyszer mellé nem ajánlott a krómtartalmú kiegészítők szedése.

Hogyan tudunk hozzájutni a krómhoz?

Törekedjünk a friss alapanyagokkal készült ételek fogyasztására, a feldogozott élelmiszerekből kevesebbet fogyasszunk.  Az alábbi élelmiszerek jó króm-források, de pontos krómtartalmuk nem határozható meg, mert a króm változó mennyiség bennük, ami a termőtalaj ásványi anyag tartalmának változásaira vezethető vissza.5,6

  • teljes kiőrlésű gabonák
  • korpa gabonafélék
  • teljes kiőrlésű gabonák
  • korpa gabonafélék
  • brokkoli, zöldbab, burgonya
  • alma, banán
  • marhahús, hal
  • tojássárgája
  • sörélesztő

Hivatkozások:

1https://ods.od.nih.gov/factsheets/Chromium-HealthProfessional/

2https://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/2813

3https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.2903/j.efsa.2014.3845

5https://www.webmd.com/diet/foods-high-in-chromium#1

6https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/chromium/