Ugrás a tartalomhoz
Életmód

Miért fogyasszunk sok fehérjét a diéta alatt?

Miért kell diéta idején több fehérjét fogyasztani?

Amikor diétázunk, lecsökkentjük a kalória bevitelt, amit leginkább a szénhidrátok és a zsírbevitel lecsökkentésével érünk el. Ha a fehérje bevitelt ilyenkor növeljlük, akkor nem kell attól tartanunk, hogy saját izomzatunkat emésztjük fel tápanyagként. Ráadásul a fehérje fedolgozása energiaigényes feladat, amivel megmarad az anyagcserénk tempója, nem fogunk tartalékolni és nem esünk a jojó diéta csapdájába. Elősegítjük a zsírvesztést, így a minőségi szöveteink, az izomszövetek megmaradnak. A fehérje telítő hatása miatt nem fogjuk magunkat éhesnek érezni a diéta idején, energikusak maradunk és edzeni, mozogni is lesz időnk. Mivel az izomtömegünk megmarad, így a zsírvesztés után szép tónusos testformát érhetünk el.

A fehérje bevitel növelésének egyik lehetősége, ha megfelelő minőségű fehérjeforrást fogyasztunk, mint amilyen a roston sült csirkemell, tojás, tejtermékek vagy a fehérjeturmix.

Ha nem fogyasztasz megfelelő mennyiségű fehérjét a fogyás idejére, akkor nagy a valószínűsége, hogy az energiaigényes izomszövet bontásába kezd a szervezeted a zsírszövetek helyett. Súlyban így is csökkenni fogsz, ám nem leszel szép formás, mert megmarad a zsírfelesleged, eséllyel narancsbőrös és plöttyedt lesz a tested. A fehérje remekül eltelít, így ha nem fogyasztasz eleget, sokkal éhesebb leszel napközben és nagyobb eséllyel törnek rád evésrohamok is.

Testtömegkilogrammonként nagyjából 1,5-2g fehérje bevitele szükséges naponta. Ez általában nehezen megoldható szilárd étkezésből, ezért remek segítséget jelentenek a különböző fehérje turmixok.

 

A magas fehérje tartalmú diéta előnyei és hátrányai

Sokkal könnyebb összeállítani egy étrendet, ha van egy olyan tápanyag, amiből nagyobb mennyiséget fogyaszthatunk. Ám fontos odafigyelni arra, hogy 1,5-2g fehérjét testtömegkilogrammonként naponta bevinni nem könnyű feladat. Akkor sikerülhet, ha előre felkészülsz mindig a következő napra és előkészíted a másnapi ételeidet. Fontos olyan fehérje forrásokat találni, amelyek szénhirátban és zsírban szegények, ezért meg kell válogatni, milyen húsféléket vagy zöldségféléket fogyasztasz. A legjobb ár/érték arányú fehérje forrás általában a csirkemell, pulykamell, de jó megoldást jelentenek a tengeri halak is. A tengeri halak omega 3 zsírsavat is tartalmaznak, amely nagyon fontos mikronutriens a diétában. Segíti az anyagcserét és rengeteg fontos folyamatban szerepet játszik, segíti az érfalak tisztítását, így a jobb véráramlást.

 

Mennyi fehérjére van szükségünk?

Fentebb már említettük, hogy egyszerű számítással hogyan tudsz kalkulálni. Ha pontosan szeretnéd kiszámolni,akkor rengeteg kalkulátor áll rendelkezésre az Interneten mindehhez. Ezek figyelembe veszik azt is, mennyit sportolsz, milyen életmódot élsz. Ha túl kevés a fehérje beviteled, akkor nem fogod elérni a kívánt hatást. Ha túl sok fehérjét viszel be, annak is lehet negatív hatása, főleg fáradtság formájában, mert megterheled vele a szervezetedet. Próbálj változatosan étkezni, többféle forrásból biztosítani magadnak a szükséges mennyiséget. Reggelire jól fog esni egy tojás, délelőtt egy joghurt, délben csirkemell, délután zsírszegény túró, este pedig egy szelet tengeri hal. Edzés után ne feledkezz meg a szokásos fehérjeturmixról, ami legjobb esetben tejsavó fehérje.

 

Sportolni is kell!

Vágyhatsz tónusos testre és odafigyelhetsz az étkezésedre, de ha nincs meg a mozgás, nem fog épülni az izomzat, amitől feszes és jó alakú leszel. A sport nem csak ebből a szempontból fontos, ha fogyni akarsz. A fogyás akkor fog beindulni, ha negatív a kalória mérleg. Tehát, ha több energiát (kalóriát) használsz fel, mint amennyit beviszel az étkezéseid során. Csak az étkezések segítségével is elérhető ez, de jelentősen megkönnyíted a saját dolgodat, ha közben mozogsz is. Egy egyórás edzéssel 300-600 kcal-t is elhasználhatsz akár, ami nem kevés! A súlyfelesleged mértékétől, a sportmúltadtól, mozgásigényedtől és életmódodtól függően válaszd ki a számodra legkedvesebb mozgásformát, ami lehet akár napi szintű séta, túrázás, kocogás, konditermi edzés vagy akár küzdősport, crossfit, falmászás, aerobik vagy más csoportos edzés – bármi, amihez kedved van és ami folyamatos mozgást biztosít. Az edzés eltereli a figyelmedet a diétáról és javítja a hangulatodat is.

 

A 6 legjobb fehérje forrás fogyáshoz

Csirkemell

100g-ban 20-24g fehérjét tartalmaz. Remek ár/érték aránnyal bír, tehát a fehérje tartalmához képest más húsokhoz képest olcsónak számít, tekintve, hogy alacsony a zsírtartalma is. Bárhol meg tudod venni és könnyen elkészíthető. Roston sütve, grillezve is remekül fűszerezhető, köretekkel változatossá tehető. Fogyaszthatod akár csak zöldségekkel, hogy a legkevesebb plusz kalóriát add mellé, de kiváló ebéd pl. rizzsel, gerslivel, quinoával stb..

A 6 legjobb fehérjeforrás fogyáshoz - csirkemell

Pulykamell

Hasonló fehérje tartalmú, textúrájú és elkészítési módú, mint a csirkemell. Kicsit más az íze, amit valaki vagy szeret vagy nem, ez egyéni ízlés kérdése. Ugyanolyan változatosan elkészíthető, ára hasonló, mint a csirkemellé. Szintén bárhol fellelhető, így nem nehéz beilleszteni az étrendbe.

 

Tengeri hal

A fehér húsú tengeri halak fehérje tartalma is eléri a 20-22 g-ot 100 grammonként. Bár zsírtartalma jellemzően magas, az mégsem probléma, mert a rendkívül hasznos Omega 3 zsírsavból tartalmaznak viszonylag sokat. Általában bárhol kapható, főleg mirelit formában, elkészítése sem túl bonyolult, ám jellemzően sok vizet is tartalmaznak, ezért óvatosan is kell sütni és számolni azzal, hogy sok lesz a vízveszteség a készételben.

A 6 legjobb fehérjeforrás fogyáshoz - tőkehal

Tojásfehérje

A tojás minden fehérje alapja. Innen számolják a fehérje források biológiai értékét, vagyis hasznosulásának minőségét, mértékét. 1 db M-es tojás nagyjából 24g mennyiségű tojásfehérjét tartalmaz, amiből 3 g a tiszta fehérje mennyiség. Ez azt jelenti, hogy 100g-ra vetítve nagyjából 12 g rendkívül jó minőségű fehérjéhez juthatunk. Rengeteg módon elkészíthető, akár sárgájával együtt is, amely csaknem ugyanennyi fehérjét tartalmaz, ám annak zsírtartalma miatt nem ajánlott a nagy mennyiségű fogyasztása.

A 6 legjobb fehérjeforrás fogyáshoz - tojás

Zsírszegény túró

Túróból találhatunk a polcokon zsírosabbat, félzsíros változatot, vagy éppen zsírszegényt. Mivel fogyás idején a túróban található telített zsír nem hasznos része az étrendnek, így célszerű a zsírszegény formákat keresni. Ezek 100 grammonként kb. 14 g fehérjét tartalmaznak. Készíthető belőle édes vagy sós étel is, diétás ételek remek kiegészítője, pl. diétás túró gombóchoz, túróstésztához vagy túrós-spenótos ételekhez is.

A 6 legjobb fehérjeforrás fogyáshoz - túró

Fehérje turmix

Rengeteg forrásból kapható már fehérjeturmix, legyen az tejsavó, növényi származék vagy pl. marhafehérje Általában adagonként 20 g fehérjét tartalmaznak, de ez összetételtől függően változhat. Edzés után különösen ajánlott a fogyasztása, de a reggeli zaphelyhez keverve már jól is indul a nap. Készíthetők belőle édességek, fagylaltok vagy forró italok is.

 

Kezdd el már ma a magas fehérje tartalmú diétádat!

A magas fehérjetartalmú étrend, amelyet fogyáshoz használsz talán az egyik leglaktatóbb, legkevesebb nehézséget okozó étrend, ami mellett úgy tudsz testzsírt veszíteni, hogy nem kell éhezned, energikus maradsz és szép tónusos leszel, ha sportolsz is hozzá. Bár át kell gondolni hozzá alaposan az elkövetkező napok étkezését és rákészülni akár főzéssel, akár ételrendeléssel, vásárlással, mégis kellemesen tudnak eltelni a diéta napjai. Fogj hozzá és nem fogsz csalódni benne. A fitnesz versenyzők legtöbbje is ezzel a módszerrel készül a versenyekre, így biztosan állíthatjuk, hogy működik!