Ugrás a tartalomhoz
Életmód

Az időjárás hatása a szervezetünkre

Mindannyian érezzük az időjárás változásait és a testet befolyásoló hatásait. Sokan közülünk érzékenyek a frontokra, nehezebben alszanak, nehezebben kelnek fel, fáradtabbak vagy épp energikusabbak. Vannak akik éhesebbek, akik fejfájósak, akik álomszuszékok és olyanok is akik épp ellenkezőleg, nem képesek a nyugodt alvásra.

Ahány ember, annyi típus. Ez nem is kérdés, de akkor mi is a közös? Az, hogy mindenkire van valami hatása. Ebből kifolyólag a saját oldalunkra is fordíthatjuk az általa felkínált lehetőséget, hiszen a szervezetünkön keresztül jelez. A mi dolgunk annyi csupán, hogy figyeljünk ezekre a jelekre.

Ahogy hűl az idő, a belső kis kazánunknak egyre több dolga van, hogy azt a meleg állapotot /normál testhő/ képes legyen fenntartani. Ehhez energiára van szüksége. Ez mit jelent? Tapasztaltátok már ugye, hogy a nyár elmúltával egyre inkább tér vissza az étvágyatok?! Nos, ez ezért történik. Ezt azon emberek, akik nehezebben híznak, nehezebben építenek maguknak és a céljuknak megfelelő izomzatot, könnyen a saját javukra tudnák fordítani egy kis odafigyeléssel.

/sites/testbiotechusashop/documents/blog/_extra/145/o_schoni_20141201154600.jpg

Viszont ahogyan említettem, nincsen két egyforma ember. Vagyis ami nektek előny, az másoknak hátrány. Mi van azokkal, akik fogyni szeretnének? Őket sem hagyom magukra ebben az időszakban, hozzájuk a következő cikket címezem, de ez most nektek szól, fejlődni vágyó barátaim!

Kezdjük az első feladatunkkal. Mi is ez?

Felmérés:
Tudnunk kell első körben, hogy hol is állunk jelenleg a céljainkhoz képest. Nézzük meg, mi a gyenge rajtunk, mit szeretnénk elsősorban fejleszteni. Írjunk egy listát testrészről testrészre. Első helyekre azok kerüljenek, amikkel a legkevésbé vagyunk elégedettek. Ha ez megvan, akkor már látjuk mivel kell kevesebbet foglalkozni és mivel lényegesen többet. Ehhez illően alakítsuk ki az edzéstervünket. Ha heti lebontásban gondolkodunk, akkor ezeket a testrészeket kétszer kell majd edzenünk, amikkel pedig aránylag elégedettek vagyunk, elég egyszer.
Ha ez már kész, és az edzéseink pörögnek, lássuk az étrendet.

Étrend tervezés, személyreszabás:

Ez talán az egyik leginkább veszélyes buktatópontja a fejlődésünknek. Sokkal komolyabban kell venni a táplálkozásunkat, mint amennyire jelenleg egy átlagember veszi. Akinek vannak céljai a testével, „sajnos” ez az alap, amire oda kell figyeljen. Ilyenkor, ha tömeget szeretnénk felszedni, javítani akarunk az arányainkon a szénhidrátokkal nem szabad csínján bánni. Mivel ti most egy tömegnövelési időszakban vagytok, a kalóriamérlegnek pozitív tartományba kell tolódnia.

Mi az a kalóriamérleg?

Az általad bevitt tápanyag mennyisége kalóriákban számolva és a szervezeted fenntartásához szükséges tápanyag mennyisége szintén kalóriákban megadva. Egyszerű a képlet, mindig többet kell bevinni, mint amennyi szükséges a jelenlegi állapot szintentartáshoz. Természetesen tartsuk magunkat az alapelvekhez, igyekezzünk a feldolgozott élelmiszereket és a magas sótartalmú sült-főtt ételeket mellőzni az étrendünkből.
A szükséges alapmennyiségeket nem egyszerű pontosan kiszámolni, de megközelítőleg így fest: 2 g fehérje testsúly kilogrammonként , 5-6 g szénhidrát testsúly kilogrammonként és 1-1.5 g zsír ugyanezen az elven. Ez annyit jelent, hogy egy 75 kg-os embernek nagyjából 150g fehérje, 500-550g szénhidrát és 75-110g zsír szükséges a folyamatos fejlődéshez.

Hangsúlyozom, ezek csak kiindulópontok. Ennél sokkal jobb lenne, ha saját magatokra igazíttatnátok egy szakértővel, aki személyesen lát titeket, és kommunikálni képes veletek!
Amennyiben tudok nektek segíteni akár étkezés tippekben, akár az edzésetek összeállításában, keressetek bátran!

Üdv nektek
Schönekker László, Söni