Ugrás a tartalomhoz
Életmód

Tanácsok tömegnöveléshez

Tömegnövelés alapok
Amikor valaki elkezd edzeni, a szervezetének tápanyag igénye emelkedni fog. Az edzések során az izomzat sérül, kiürülnek a tápanyag raktárak, az ízületek is nagyobb terhelést kapnak, mint eddig; testünk ilyenkor kétségbe esve igyekszik annyi tápanyagot felvenni amennyit lehet, sőt még többet is, hogy következő alkalommal, amikor ilyen stressz hatás éri, könnyebben küzdjön meg vele (szuperkompenzáció).
Kicsit egyszerűbben: ha izmosodni akarunk, akkor nagyobb terhelést kell adni a testünknek, mint a megszokott, és a szokásosnál többet kell ennünk, így a több izommunkát jól tudja a szervezetünk kezelni.

Roger Snipes edzőteremben

Edzés
Jól bevált terv, ha tömegnövelés alatt az edzéseinkhez választott súlyokat emeljük, de az ismétlés számot csökkentjük. 6-8 ismétlés egy sorozat alatt, ideális, tudunk nagyobb súllyal dolgozni, de mégsem kell attól félni, hogy megsérülünk. Lehet, persze olyan gyakorlat ahol a bedurranást kergetjük, és magas ismétlésszámot tartunk, de az első 2 gyakorlat lehetőleg alapgyakorlat legyen (fekvenyomás, guggolás, felhúzás, vállból nyomás, karhajlítás, attól függ épp mi a napi program)!


Az alapgyakorlatok az adott izom minden pontját munkára fogják, beleértve a segédizmokat is! Így ki tudjuk aknázni az edzésidőnk minden másodpercét annak érdekében, hogy beinduljon a növekedés! Fontos hogy minden ismétlést teljes tartományban kivitelezzünk, a fél nyomások, fél guggolások, rángatózások során nagyobb valószínűséggel sérülhetünk meg!


Egy teljesértékű étkezés:fehérje, szénhidrát és zsírok Táplálkozás – sikeres izomépítés alapköve
Az új edzés csak egy része a sikeres izomépítésnek! Hiába dolgozzuk ki a belünket a teremben, hiába akarunk a súlyokkal feljebb menni, ha nem kap a szervezetünk a munkához elegendő energiát, és nem jut elegendő fehérjéhez.


Tömegnövelő táplálkozás során létezik a rövid út, és a helyes út, mindkettőnek vannak előnyei és hátrányai.


Rövid út
Nagyon gyakran hallom, hogy „tömegelés alatt” valaki a mérlegről leolvasott súlyára számol 2 gramm fehérjét, és 4-5 gramm szénhidrátot, de hogy azt miből viszi be? Hát lássuk:
Pizza sült krumplival, lefojtva pár gombóc fagyival! Edzés után a turmix mellé elfogy egy nagy adag Oreo keksz, és napközben elcsipeget egy kis fánkot, edzés előtt a csirkemell rántva, spagettivel, pedig betölt!


Ha csak annyi a cél, hogy minél messzebb kerüljön a mérlegen mutatott érték a nullától, akkor ez a megfelelő választás! Pillanatok alatt dagadni fog a pólóban a pajszer! Persze nem kizárt, hogy kicsit lejjebb a bojler is… Ha ezt választod, garantálom, hogy biztosan többet tankolsz be a szükséges kalóriamennyiségnél!

Ezzel az étrenddel gyorsan eljön a pillanat, amikor eltűnik az erezettség, kikerekedik az arc, a pocak, és szó szerint NAGY leszel! Erős, nagy, de nem lesz sajnos forma, amiben gyönyörködhetsz.
Vannak olyan emberek is, akik bármennyit ehetnek – és bármit -, nem hajlandóak zsírosodni. Ők mázlisták. Én pont nem ilyen vagyok, ezért én sem ezt a megoldást választom (bármennyire is szeretném).


Protein Gusto Omlett tálalva zöldségekkelHelyes út – javasolt!

Érdemes mérni egy testzsír-százalékot, majd a zsírmentes tömegünkre kikalkulálni a szükséges fehérje – szénhidrát – zsiradék bevitelt. 2 gramm fehérje testsúly kilogrammonként ideális, és könnyen elfogyasztható mennyiség, ami talán nehezebb az a kilogrammonkénti 4 gramm szénhidrát. lehet persze alacsonyabb értékről kezdeni, majd fokozatosan emelni az adagokat. Ha úgy látjuk, hogy a kelleténél gyorsabban zsírosodunk, akkor vissza is vehetünk, lehet, hogy 3 gramm is elég a kellő fejlődéshez.


Hogyan?
Az ételek elkészítésénél fontos hogy szoros barátságot kössünk a konyhai mérleggel! Másképp nem tudjuk, hogy a főzés során mennyi rizst, húst használunk! Sütésnél próbáljunk átállni a kókuszzsírra! Nem drágább semmivel, nem ég oda az étel, nem lesz kókusz íze/szaga semminek, és nem juttatunk be rossz zsírokat a szervezetünkbe! A fűszernövények is maradhatnak, de amikben mesterséges ízfokozó van, azt lehetőleg ne használjuk a továbbiakban! Új élmény lehet egyeseknek a kontakt grillsütő, vagy a sütőzacskó. érdemes kipróbálni, időt spórolunk velük, és változatosabban lehet elkészíteni az ételt!


Ha már számoljuk mennyi fehérje, és szénhidrát kell, az alapanyagokat mindig nyersen kell lemérni, mert elkészítés során, amíg a hús veszít a tömegéből, addig a rizs, a tésztafélék, a burgonya (ha főzzük) épp ellenkezőleg, nehezebbé válik.

Mit érdemes a fazékba tenni?
Fehérjét húsokban, tojásban, sajtokban, tejtermékekben, találunk magas mennyiségben.
A klasszikus testépítő eledel a csirkemell. sok embernek száraz lehet, vagy íztelen (fűszer? Sütőzacskó?). természetesen a csirkecomb is jó (ha nem versenydiétát tartunk)! A pulykamell, pulykacomb, a szín sertéshúsok (karaj, lapocka, comb, szűzpecsenye) is jól helyettesítik a pipi husit.

Színtiszta hús az értékes fehérje


A marhahús nagyon jó választás, de érdemes megtanulni az elkészítését!
A tengeri halak, és egyéb sósvízi életformák is javasoltak magas omega-3 zsírsav tartalmuk miatt! Az édesvízi halak is mehetnek a tányérra, de ügyeljünk rá, hogy a szálkát ne nyeljük le! A húsipar sokféle terméket kínál, amiket nevezzünk egyszerűen „felvágottaknak”. Nem javaslom a fogyasztásukat, rengeteg tartósítószert, és számunkra haszontalan adalékanyagot tartalmaznak, és ár-érték arányban sem versenyképesek!


Példa: egy 100 grammos csomag pulykasonka kb. 350 Ft, szóval gyorsan kijön a matek, hogy 3500 Ft/kg, ami már szín marhahús árnak felel meg! A házilag készült hentesáru nem ide tartozik, én azt inkább extra falatnak számolnám, ha már biztosítva van a szükséges napi fehérje bevitelünk!
A tojás és a túró is benne van a top 10-es fehérje listában. Számtalan receptet találunk, ha unjuk magában majszolni a túrót, vagy ha már csömört kaptunk a sokadik rántotta után.


Fontos itt szót említenem a zsírtartalomról. Ha nem napi 50-60 tojást eszel, és nem a legzsírosabb, tanyasi túrót szereted akkor nincs gond! Természetesen a növények is tartalmaznak fehérjét, főleg a hüvelyesek, de aki nem vegetáriánus, vagy vegán életmódot követ, nem kell, hogy azokat is beleszámolja.


Kuszkusz saláta gránátalmával és avokádóvalÉrdekes dolog a vegetáriánus/vegán életmód, igyekszem erről is írni pár sort a későbbiekben, ha kellően áttanulmányoztam a témakört! A szénhidrát források száma elképesztő, de hamar szűkül a kör, ha az egészséges életmódba illőt keresünk!

Kerülni kell az egyszerű szénhidrátokat (cukrokat), illetve tudni kell mikor és mennyit szabad belőlük bevinni, így az inzulin szintünk nem fog folyamatosan ingadozni. Az összetett szénhidrátokkal dolgoznia kell a szervezetnek, hogy le tudja bontani így nem fog annyi inzulint termelni.


A rizs bármelyik fajtája választható (fehér, barna, jázmin, basmati, puffasztott, tészta)! Ha megunjuk, az édesburgonya, az egyszerű burgonya is jó választás. gyakori választás a testépítők körében a zabpehely, a köles, a hajdina, a bulgur vagy a kuszkusz.


A tésztafélék már trükkösebbek, de ott is választható teljes kiőrlésű, vagy durumtészta is. A borsó, a kukorica, a lencse, a bab sem kerülendő, de ha bántja a hasad, akkor mértékletes fogyasztást javaslok belőlük.


A pékárut (kenyér, zsemle, kifli, helyben sült nyalánkságok) lehetőleg kerüljük, a legtöbb esetben sehol sem tudjuk visszakeresni az összetevőket, vagy kideríteni a szénhidrát tartalmát.

 

Kérdés: hogy tudhatjuk meg egy élelmiszer tápanyag tartalmát?
Válasz: keressük meg a tápanyag tartalom táblázatot a csomagoláson!
Manapság szinte minden élelmiszeren található egy fekete-fehér táblázat, ami részletesen leírja az adott termék fehérje, szénhidrát, zsír, só, és egyéb tartalmát! Ha a keresés sikertelen, akkor ne kerüljön a kiszemelt zsákmány a kosárba!


A zöldségek esetében nem kell ennyire szigorúnak lenni, az interneten, rengeteg helyen bukkanhatunk részletes táblázatokra, amikben megtalálhatjuk a hasunknak kedves tételt. Így már könnyű lesz számolni, hogy miből mennyit ehetünk!


Apropó zöldség: tessék azt is enni, nem csak nyúltáp!
A rostban gazdag táplálkozás segíti szervezetünk hatékony működését, a belek tisztulását, és remek helyettesítő egy nagy tál brokkoli este vacsoránál rizs, vagy burgonya helyett! Próbáljunk ki új zöldségeket, merjünk elrugaszkodni a klasszikus paprika-paradicsom-uborka tengelyről!

 

Kérdés: kiszámoltam mennyi az annyi, de lehetetlen ennyit enni! Mit tegyek?
Válasz: hívd segítségül a táplálék kiegészítőket!
Ne feledjük: sosem helyettesít, hanem kiegészít!
Maradjon egy élvezet, hogy eszel, ne csak turmixot igyál egész nap!
A legfontosabb kiegészítőket ismertetem, amik a tömegnövelésnél sokat segíthetnek:
Vitamin készítmények – segítik az immunrendszered működését, energiát adnak, könnyebben tud beépülni a tápanyag.

 

  • Fehérje turmixok: magas a fehérje tartalmuk, kevés kalóriát tartalmaznak, ideális választás egy reggelinek, mondjuk zabpehellyel.370

  • Tömegnövelő turmix : magas szénhidrát tartalma miatt ideális választás edzés után, hogy
    feltöltsd szervezeted kiürült glikogén raktárait, de természetesen fehérjét is tartalmaznak, így izomzatod a következő étkezésig sem kezd leépülni.

  • BCAA-Glutamin: izolált aminosavak (a BCAA angol szójáték: Branched Chain Amino Acid – elágazó láncú aminosavak, leucin, izoleucin, valin), amik segítik az izomzat építő –anabolikus- folyamatait, és gátolják a lebontó – katabolikus állapot kialakulását. a fehérje turmixok tartalmaznak ezekből az aminosavakból, de ha plusz adagot viszel be, még hatékonyabban tudsz húst pakolni magadra! Bármikor szedhető, napközben, edzés előtt, közben vagy utána is!126

  • Kreatin: örök klasszikus. erőszint fokozó aminosav, a marhahúsban is megtalálható. ki kell tapasztalni kinek mi az ideális módszer ha, kreatint is használ. kapható egyszerű por formában, vagy kapszulába zárva, de vannak olyan fajták, amik többféle kreatint tartalmaznak.

 

Remélem hasznos volt ez a pár sor, sok sikert kívánok a tömegnöveléshez!

Van még kérdésed a tömegnöveléssel kapcsolatbna, olvasd el a Gyakran Ismételt Kérdéseket tömegnövelőkről cikket.


Fegyi