Ugrás a tartalomhoz
Életmód

Miért egyél banánt?

A banán értékes tápanyagtartalma miatt-aminosavak, keményítő, vitaminok és ásványi anyagok, flavonoidok-egyértelműen a változatosan összeállított étrend egyik fontos gyümölcsének tekinthető. Kiváló természetes energiaforrás, ráadásul egész évben hozzá tudsz jutni.

Mit tartalmaz a banán, és milyen jótékony hatásai vannak?/sites/testbiotechusashop/documents/news/_extra/1646/o_top-10-banana-health-facts_20140613113244.jpg

A banán ugyan kalóriadús gyümölcs, de kevés zsírt tartalmaz. Ugyanakkor igen gazdag  jótékony hatású antioxidánsokban, ásványi anyagokban és vitaminokban.

Sok olyan polifenol antioxidánst tartalmaz, mint a lutein, a zeaxantin, az alfa-és a béta-karotin. Ezek az anyagok védik a szervezetet az oxigén szabad gyökök, valamint a reaktív oxigén származékok hatása ellen, melyeknek óriási szerepük van az öregedés és bizonyos betegségek kialakulásában.

Szénhidrát

A banán húsa könnyen emészthető. Fruktózt és szacharózt tartalmaz, melyek fogyasztás után azonnal energiával tölti fel a szervezetet, ezért fogyasztják előszeretettel a sportolók, és ezért iktatják be az alacsony súlyú gyermekek étrendjébe. 1-2 banán tréning előtti fogyasztása remek választás lehet, mivel extra energiát szolgáltat és stabilizálja vércukorszintet. Egy banán az edzések során fellépő izomgörcsök és az éjszakai lábikragörcs ellen is védelmet nyújt. A fogyókúrázóknak azonban óvatosan kell bánniuk vele.

Szénhidráttartalma 24,2g/100g, melynek egy részét az érett gyümölcs keményítő formájában tartalmazza. Glikémiás indexe közepes (50–70%), ezáltal nem emeli hirtelen a vércukorszintet. A cukorbetegek étrendjében a banán ma már nem tartozik a kifejezetten tiltott élelmiszerek közé, így alkalmanként kis mennyiségben ők is fogyaszthatják

Vitaminok, ásványi anyagok

A banánban megtalálható a kalcium, kálium, foszfor, vas, A-, B-, és C-vitamin, továbbá nyomelemeket, valamint a glukóz feldolgozásához szükséges enzimet is tartalmaz, mely enzim elősegíti az agyműködést. A banánban található enzim hatékonyabbá teszi a glukóz feldolgozását, márpedig azt mindenki tudja, hogy az agyunk a működéséhez csak glukózt használ. A banán fogyasztása tehát mindenki számára ajánlatos.

A flavonoidok egészségvédő és betegségmegelőző (antioxidáns, antikarcinogén, gyulladáscsökkentő) hatású természetes növényi hatóanyagok, ezek közül a banánban az úgynevezett miricetin található meg nagyobb mennyiségben.

A banán jó duzzanat csökkentésére, véd a II-es típusú cukorbetegség ellen, erősíti az idegrendszert, és segíti a fehérvérsejtek termelődését, köszönhetően magas B6 vitamin tartalmának. A B6-vitaminnak fontos szerepe van a vérszegénység és az ideggyulladás kezelésében, valamint csökkenti a hemocisztin szintet (ez az egyik oka a koszorúér-megbetegedésnek és különféle betegségek lefolyásána).

A gyümölcs továbbá kiváló C-vitamin forrás (100 grammonként kb 8,7 mg-ot tartalmaz). A C-vitaminban gazdag élelmiszerek fogyasztása pedig segíti a szervezetet a fertőzések és a szabad gyökök hatása elleni küzdelemben.

/sites/testbiotechusashop/documents/news/_extra/1646/o_images_20140812132403.jpgTápértékét nagymennyiségű ásvány- és vitamintartalma határozza meg. A gyümölcsök közül szinte a legtöbb B-vitamint tartalmazza, és a benne levő  enzimek miatt az „agy táplálékának“ nevezik. A banán bármely gyümölccsel kombinálható, és biztosítja a belek szabályos mozgását. Idősek számára különösen ajánlott a fogyasztása, akiknek a bélműködést tudatosan segíteni kell.

Rostok

Sok rostot tartalmaz, ezért kiválóan alkalmazható a székrekedés megelőzésére, mivel rendben tartja a bélműködést, magas rosttartalma segít normalizálni a bél perisztartikáját.

A BANÁN SZERVEZETRE GYAKOROLT HATÁSAI

A banán megnyugtató hatással van az emésztőrendszerre és segít visszaállítani az elveszett elektrolitok egyensúlyát hasmenés, hányás után.

A legtöbb gyümölcs-és zöldségféléhez hasonlóan a banán is szerepet játszik a szervezet lúgosításában, vagyis a megfelelő sav-bázis egyensúly fenntartásában.

A banán természetes savlekötő, megszünteti a savas refluxot és gyomorégést. A banán az egyetlen olyan gyümölcs, amely nyersen is fogyasztható anélkül, hogy a gyomorfekélyt súlyosbítaná, mert filmes bevonattal látja el a gyomrot maró savak ellen.

A banán gyomorfekély esetén is jótékony: megóv a gyomorfekélytől. Nem csupán olyan anyag található benne, amely működésbe hozza a gyomorban levő sejteket, hogy vastagabb nyálkahártyát képezzenek, hanem olyan proteáz-gátlókat is tartalmaz, amelyek segítenek eltávolítani a fekélyt okozó baktériumokat. A gyomorban nyálka választódik ki, hogy megvédje a gyomor falát a sav maró hatásától. Ha ennek ellenére mégis megsérül a gyomorfal, akkor nagymértékben választódik ki nyálka és beágyazódik a kritikus részen. Sok esetben itt – amikor a szervezet nem képes tovább harcolni a támadással – fekély keletkezik. A banán sok esetben segíthete problémán, ugyanis bevonja és ellátja gyógyító hatással a sebet, ha a banánlével való ellátás folyamatos.

A vastagbélgyulladás ott jön létre, ahol gyakori a székrekedés, illetve sokáig nem ürülnek a belek. Ez akkor következik be, amikor kevés zöldségfélét fogyasztasz, illetve a téli hónapokban. A belekben szinte áll a félig megemésztett anyag, tovább bomlik, a torlódás következtében megtelnek a vastagbél redői, és megállnak. Ezt követi a kialakuló fájdalmas gyulladás, ami idővel el is rákosodhat. Ilyen esetben szinte elkerülhetetlen a szakember által végzett vastagbél-mosás. Ha azonban nem annyira előrehaladott az állapot, a banán fogyasztása nagyon hatékony lehet. A sima pép egyenletesen hömpölyög végig a beleken, ásványi anyag, vitamin, továbbá némi olaj tartalma hatására kioldja a belek falaiból a beragacsosodott anyagot. Ilyen esetekben nem szabad rostos ételt fogyasztani, mert az irritálja az amúgy is érzékeny bél falait. A banán gyulladást gyógyító anyagot is tartalmaz.

A gyakori vizelés okozta kalcium hiány sok embert veszélyeztet, a banán rendszeres fogyasztásával ezen is lehet segíteni. Rendkívül megerősíti a gyomorfalat és fellép a gyomorsavval és fekéllyel szemben, kínzó székrekedésnél és emésztési zavaroknál is gyorsan segít.

/sites/testbiotechusashop/documents/news/_extra/1646/o_images_(1)_20140812132353.jpgA friss banán optimális mennyiséget szolgáltat szervezetednek olyan ásványi anyagokból, mint például a réz, a magnézium és a mangán. A magnézium csonterősítő hatású, segít az izomgörcsök megelőzésében és megszűntetésében, valamint a szívizom karbantartásában játszik szerepet (a magnéziumpótlás különösen nagyobb verejtékezés után fontos). A mangán az antioxidáns enzimek segítő eleme, a réznek pedig a vörös vértestek termelésében van szerepe.

A banán rendkívül gazdag káliumban is, melynek jelentős szerepe van a szervezet sejtjeinek és nedveinek egyensúlyban tartásában, rendben tartja a vérnyomást és a szívműködést, a nátrium kedvezőtlen befolyásával szemben.

A banán segít a tanulásban is, mivel éberebbé teszi a tanulókat. Vizsgák előtt azért javasolt a banán fogyasztása, mert a magas káliumszintet kihasználva növeli a koncentrációkészségét.

A zöld banán rövid szénláncú zsírsavakat tartalmaz, amelyek elősegítik az emésztőrendszert bélelő sejtek működését, és ezáltal a szervezet könnyebben szívja fel a tápanyagot.

A banánban bőven található az úgynevezett frukto-oligoszacharid (FOS). Ez egy olyan prebiotikum, mely elősegíti a jótékony probiotikumok (hasznos baktériumok) szaporodását a vastagbélben.

Minél érettebb a banán, annál édesebb. Ez azért van, mert az érés alatt a keményítő cukorrá alakul át. A banánt önmagában is eheted, de más gyümölccsel is fogyasztató. Ha mango levet adsz  hozzá, ugyancsak jó emésztést eredményez.

A banánnak nyugtató hatása is van: növényi fehérjetartalma 1,3 gramm/100 gramm, melyben a triptofán nevű esszenciális aminosav is nagyobb mennyisében található meg. Ennek köszönhető, hogy a banán-a boldogsághormonként ismert-szerotonin nevű vegyületet is tartalmazza. A szerotonin ugyanis-egy rövid metabolizációs folyamat során-a triptofánból jön létre két enzim részvételével. A szerotonint 90 százalékban a gyomor-bélrendszer állítja elő; a vegyület később az agyban (hipotalamuszban) és a vérlemezkékben tárolódik. A banán szerotonintartalma a gyógyszeres kezelés mellett enyhítheti a depressziós betegek tüneteit (napi egy banán), nőknél emellett segítheti a menstruáció előtt jelentkező tünetegyüttes (mellérzékenység, fejfájás, fáradtság, ingerlékenység, rossz hangulat) csökkentését. A kellemetlen tünetek enyhítéséhez a banán magnézium-, kálium-, kálcium-, cink-és B6-vitamintartalma is hozzájárul. A tirozin nevű aminosav ezen kívül segíti a nyugodt, zavartalan éjszakai alvást. A természetes hangulat-fokozó triptofán segít továbbá enyhíteni a szezonális affektív zavarokat (SAD).

A banán pozitív hatással van a depresszióra, másnaposságra, különböző rosszullétekre, vesevédő, rák megelőzésére, cukorbetegségre, de még a csontritkulásra is. Gyógyítja a szúnyogcsípést és a viszketést is. A banánhéj belsejével bekenheted a pókharapást, szúnyogcsípést vagy csalánkiütést, azzal enyhítheted a viszketést és az irritációt. Szemölcsöt is eltávolíthatsz úgy, hogy egy darab banánhéj belsejét a szemölcsre teszed és ragtapasszal leragasztod.

FIGYELEM!

A krónikus veseelégtelenségben szenvedők számára nagy káliumtartalma (500mg/100g) miatt egyáltalán nem javasolt a banán fogyasztása.