Ugrás a tartalomhoz
Életmód

Várandósság alatt is fitten? – Kiss Virág tippjei 5. rész

Várandósság alatt is fitten? - Kiss Virág tippjei 5. részVárandósság alatt is fitten? - Kiss Virág tippjei 5. rész

Sokakban felmerülhet a kérdés, hogy babavárás alatt szedhetők-e egyéb már korábban jól bevált étrend-kiegészítők, és, ha igen, milyen termékeket hasznos fogyasztanunk kismamaként. Kiss Virággal készült videósorozatunk következő részében többek között ezekre a kérdésekre kerestük a választ, Németh Sándor termékspecialistánk segítségével. A legfontosabb tudnivalókat pedig ebben a cikkben össze is gyűjtöttük nektek!

Az egyik legalapvetőbb étrend-kiegészítő – a fehérjekészítmények

A fehérje nemcsak az izomépítésben, hanem számos egyéb élettani folyamatban is fontos szerepet játszik, például részt vesz az optimális hormonszint fenntartásában, hozzájárul az immunrendszer megfelelő működéséhez, illetve a szervezet folyadékegyensúlyának fenntartásához is. Épp ezért elengedhetetlen, hogy optimális mennyiségben fogyasszuk, kismamaként is.

Mennyi fehérjét szükséges fogyasztani babavárás alatt?

Várandósság alatt végig szükséges plusz fehérjét biztosítanunk saját magunk és ezáltal a kisbabánk számára is, azonban ennek a mennyisége trimeszterenként eltérő.

Az első trimeszterben nagyon minimális, kb. 1 grammal több fehérjét érdemes fogyasztani naponta, ami nagyon könnyen, akár túlzott tervezés nélkül is teljesíthető, azonban, ha van egy előre kidolgozott, precízen összerakott étrendünk, az nagyban megkönnyíti a dolgunkat.

A második trimeszterben már egy magasabb számról beszélhetünk, ekkor kb. plusz 10 g fehérjét kell beépítenünk a napi étkezéseinkbe. Ez szintén kivitelezhető egy megfelelően összeállított étrenddel, de például egy fél adag fehérjeturmix is tökéletes választás a plusz fehérjeszükséglet biztosítására.

A harmadik trimeszterben már egy jelentősebb fehérjetöbbletről beszélhetünk, kb. 28-30 g plusz fehérjét érdemes naponta biztosítanunk a szervezetünk számára. Egy adag fehérjeturmix ennek a pluszbevitelnek kb. a 2/3-át lefedi, így egy kiegyensúlyozott étrenddel és egy jó minőségű fehérjeporral ez is egyszerűen megvalósítható.

Azonban nemcsak a várandósság alatt, hanem kisbabánk megszületése után is javasolt megemelt fehérjetartalmú étrendet követni. Szoptatás alatt ez plusz 20 g fehérjét jelent, ami fedezhető egy adag fehérjeturmix-szal vagy akár alkalmanként egy fehérjeszelettel is. Nagyjából a 6. hónaptól pedig – amikor elkezdjük a hozzátáplálást – az átlagoshoz képest kb. plusz 13-15 gramm fehérjével számoljunk.

Milyen típusú fehérjekészítményeket fogyasszunk várandósság alatt?

A plusz fehérjebevitel egy részét nyugodtan fedezhetjük különféle étrend-kiegészítőkből, de nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy ezek valóban csak kiegészítésre szolgálnak. A várandósság alatt is ugyanolyan fontos a kiegyensúlyozott, változatos táplálkozás!

A fehérjeporok közül inkább a mesterséges anyagoktól – színezékektől, aromáktól – mentes termékeke válasszuk, illetve részesítsük előnyben az alapízeket. Például egy csokis fehérjének, ha az valóban jó minőségű, akkor többnyire csak kakaó, illetve természetes csokoládéaroma adja az ízét. Ezenkívül inkább tejsavófehérje-alapú készítményeket válasszunk, amelyek könnyen emészthetők és gyorsan felszívódnak. Ha pedig laktózintoleranciával, tejcukorallergiával küzdünk vagy egyszerűen csak kerülnénk a tejalapú fehérjéket, akkor a növényi fehérjeporok tökéletes alternatívának bizonyulnak.

Alkalmanként fogyaszthatunk egyéb, fehérjetartalmú étrend-kiegészítőket is, például egy-egy fehérjeszeletet, müzliszeletet, amik az édesség, a nasi utáni vágyunkat is szuperül ki tudják elégíteni. Nagyon lényeges, hogy ezek közül is a minőségi, lehetőleg hozzáadott cukor mentes fehérjeszel etet válasszunk, ami hasznos kalóriákban gazdag.

 

Az elengedhetetlen étrend-kiegészítők – a mikrotápanyagokat tartalmazó készítmények

 

Omega-3

Kismamaként mindenképp érdemes figyelnünk a megfelelő omega-3 bevitelre, aminek az egyik vegyületi formája a DHA, amiből napi 2-300 mg-ot javasolt fogyasztani. Ez nemcsak a keringési rendszer, hanem a szem és a szív normál működéséhez is hozzájárul. Az omega-3 leginkább az olyan halfélékben található meg, mint a szardella, lazac, pisztráng, makréla. Azonban, a magyar táplálkozási modell azt mutatja, hogy nagyon kevés halat fogyasztunk, leginkább csak pontyot, aminek a húsa viszont pont nem tartalmaz omega-3-at. Így ennek a fedezése étrend-kiegészítőkből mindenképp javasolt.

A BioTechUSA Mega Omega 3 készítményéből napi 1 lágyzselatinkapszula elegendő azoknak a kismamáknak, akik fogyasztanak halat és változatosan táplálkoznak.

Magnézium és vas

A megnézium szintén javasolt várandósság alatt, amiből az első két trimeszterben 200 mg-ot, míg az utolsóban 400 mg-ot érdemes fogyasztani, a nap folyamán elosztva. A magnéziumkészítményekből érdemes szerves kötésű ásványi anyagot tartalmazó termékeket választani, mert ezeknek a legjobb a hasznosulása. Emellett a vaspótlásra mind a várandósság és a szoptatás, mind a babavárás előtti időszakban érdemes odafigyelnünk, hiszen a vashiányos állapot szinte lehetetlenné teszi a teherbeesést. Naponta 17-18 mg vasbevitele ajánlott.

Folsav

A folát vagy folsav egy nagy fontos magzatvédő vitamin, amiből a terhesség tervezésekor 400 µg-ot, míg a várandósság alatt 800 µg-ot érdemes fogyasztani. A folsav legaktívabb, leghatékonyabb formája élelmiszerekben kevésbé fordul elő, ezért étrend-kiegészítőkből ajánlott a pótlása.

C-vitamin, cink és kalcium

Ezeken kívül pedig figyeljünk az optimális C-vitamin és cink bevitelére is. Cinkből naponta 15 mg javasolt. A kalciumpótlás szintén elengedhetetlen, ebből kb. 2-300 mg-al kell számolnunk, ami könnyen fedezhető változatos táplálkozással. Azonban, ha kevés tejterméket fogyasztunk vagy teljesen kerüljük őket, akkor szintén érdemes étrend-kiegészítő formájában biztosítani a szükséges mennyiséget.

D-vitamin

D-vitamin

A D-vitamin nélkülözhetetlen a kismamák számára, számos élettani folyamatban alapvető szerepet játszik, és többek között segíti a kalcium felszívódását is. A D-vitaminból napi 10 µg extra bevitel javasolt. Manapság az élelmiszereknek nagyon alacsony a D-vitamin tartalma, ezért pótlása kötelező várandósság alatt, sok esetben az orvosunk is előírja azt.

A BioTechUSA Vitamin D3 készítménye magas D-vitamin tartalommal rendelkezik, így kismamaként akár két naponta is elég fogyasztani.

Egyéb étrend-kiegészítők

Aminosavak

Az aminosavak a fehérjék építőkövei, így várandósság alatt az aminosav-készítményeket szintén megtarthatjuk, legyen szó BCAA vagy L-glutamin tartalmú termékekről, a kettő kombinációjáról vagy akár esszenciálisaminosav-komplexekről. Itt is arra törekedjünk, hogy vagy az ízesítetlen változatokat, vagy az alapízüket válasszuk. Ez lehet például egy pezsdítő citromos ízű EAA Zero aminosav, aminek az ízét a természetes citromsav adja.

Edzés előtti készítmények, testsúlykontroll-formulák

Babavárás alatt mind a koffeinre épülő, mind az anyagcserét befolyásoló termékeket kerüljük, így, ha korábban fogyasztottunk is edzés előtti vagy testsúlykontroll-formulákat azokról ebben az időszakban mondjunk le. Figyeljünk inkább a változatos táplálkozásra, hiszen kismamaként is könnyen kialakíthatunk egy fitt, de finom ételekből álló étrendet , amivel nem viszünk be felesleges kalóriákat. És természetesen maradjunk aktívak, ami nem azt jelenti, hogy megerőltető edzéseket kell végeznünk, hanem azt, hogy rendszeresen mozogjunk valamennyit és találjuk meg azokat a gyakorlatokat, amiket várandósság alatt is szívesen végzünk. Kiss Virág étrend tippjeiről korábbi cikkünkben bővebben is olvashatsz!

A következő videónkban egyébként Virág bemutat néhány kismamák által is végezhető gyakorlatot, úgyhogy, ha kíváncsiak vagytok rá, akkor mindenképp látogassatok el a YouTube csatornánkra! Ha pedig bármilyen kérdésetek felmerülne az étrend-kiegészítőkkel kapcsolatban bármikor kereshetitek szakértőinket a Szakértő válaszol felületünkön!