Ugrás a tartalomhoz
Életmód

10 tipp a narancsbőr ellen

A bikiniszezon beköszöntésével nagyobb hangsúlyt fektet mindenki az esztétikai megjelenésre. Hiszen végre előkerülnek a gardróbból a rövidnadrágok, a szoknyák, a csinos blúzok és a trikók. A finom anyagok és lenge ruhák megjelenése magával hordozza a bőrfelületek nagyobb mértékű felbukkanását is. Sajnos ilyenkor kerül reflektorfénybe a narancsbőr is. Ez a bosszantó tényező sok nőt és férfit érint, függetlenül attól, hogy sovány vagy molett testalkatú valaki.

Kialakulásának számos oka lehet. Amennyiben tisztában vagyunk ezekkel a tényezőkkel, akkor könnyebben harcolhatunk a narancsbőr ellen, de közelebbről szemlélve a képet: megelőzhetjük kialakulását és harcolhatunk a már jelen lévő és bosszantó csíkok ellen! Ez a tartalom kifejezetten nőknek ad hasznos tanácsokat.

Ahhoz, hogy eredményesen léphessünk harcba, ismerjük meg közelebbről az ellenfelünket!

cellulitisz a bőr alatt lerakódó zsír. A felhalmozódott zsírréteg gátolja a bőr alatti szövetek vér- és oxigénellátását, ezáltal szaporodik a salakanyagok mennyisége a szervezetben, aminek eredménye az úgynevezett narancsbőr, főleg a combokon, a fenéken, a csípőn és a hason.1

A fizikai és mentális teljesítményt támogató vitaminok és ásványi anyagok

A narancsbőr kialakulásának okai

Vannak olyan tényezők, amelyek ellen nem tudunk harcolni. Ide sorolható például az öröklődési hajlam. Azonban számos olyan pillére van a narancsbőr megjelenésének, ami bizony: csak rajtunk múlik. Vegyük most sorjában ezeket!

Figyeljünk a testedzésre, hiszen a mozgáshiányos életmód is befolyásoló tényezője lehet a narancsbőr kialakulásának. Kerüljük a kalória- és zsírban dús táplálkozást. Minden nap igyunk sok folyadékot annak érdekében, hogy garantáljuk a testünk és a bőrünk hidratáltságát. Igyekezzünk minél kevesebb alkoholt fogyasztani, mondjuk nemet a dohányzásra, és próbáljunk meg kevesebbet stresszelni a mindennapokban.

Sok más negatív velejárója mellett, a narancsbőr kialakulását is veszélyeztetik a következő betegségek: anyagcserezavar, cukorbetegség, elhízás, magas vérnyomás, a gerincoszlop statikai eltérése, a lábboltozat megváltozása vagy az ösztrogénhiány. Ezek jelenléte esetében, forduljunk mihamarabb orvoshoz és/vagy kérjünk szakmai segítséget dietetikustól, edzőtől, gyógytornásztól!

Adottság és öröklődés

Ha fokozódik az ösztrogén nevű női nemi hormon termelődése a szervezetben (például terhesség, fogamzásgátlók vagy hormonkezelt élelmiszerek hatására) a szervezet többet raktároz el a zsírokból.2

A cellulit hátterében a nyirokrendszer elégtelen működése is állhat. A bőr feszességének csökkenése miatt a nyirokfolyadék nem áramlik megfelelően a nyirokerekben, emiatt nem tudnak kiürülni az anyagcsere-salakanyagok, és lerakódnak a zsírsejtekben. Ezáltal könnyebben kialakulhatnak a zavaró gödröcskék.

Nem megfelelő táplálkozás

Nem megfelelő táplálkozás

Felgyorsult világunkban sokszor nem figyelünk arra, hogy milyen ételeket fogyasztunk. Ennek a hátterében számos tényező állhat, mint például időhiány, stressz, káros szenvedélyek (alkoholfüggőség vagy dohányzás), tudatlanság vagy csak egyszerű lustaság.

Valljuk be: sokszor nincs időnk vagy kedvünk ahhoz, hogy esténként egészséges ételeket készítsünk magunknak. Ilyenkor rendelünk vacsorára egy pizzát, másnapra pedig kakaós csigát vagy szendvicseket csomagolunk. Ebédre jöhet majd egy jó adag menzás tészta, frissítőként egy kis cukros üdítő és a munkában: jó sok kávé. Na, még mit nem!

Az egészséges táplálkozás az élet alapja! A narancsbőr és számos veszélyes betegség elkerülése érdekében fogyasszunk minden nap céljainknak és szervezetünknek megfelelő mennyiségű és minőségű fehérjében, szénhidrátokban és értékes zsírokban gazdag élelmiszereket! Együnk minden nap zöldséget, gyümölcsöt a megfelelő rostbevitel elérése érdekében.

Fontos a minimum napi 2 liter folyadékfogyasztás

Kevés folyadékfogyasztás

Ha kevés folyadékot iszunk, akkor a salakanyag a szervezetünkből nem tud időben kiürülni. A bőr elveszti rugalmasságát, és máris ott a cellulitisz. Ennek elkerülése érdekében fogyasszunk elegendő folyadékot minden nap! A kellő mennyiségű folyadékbevitellel megfelelően tudjuk hidratálni szervezetünket, ami elősegíti a bőr hosszan tartó feszességének fenntartását is.

Mozgáshiány

Napjaink nagy részét a munkánkkal töltjük. Sokunk számára ez irodai munkát jelent. Sok más szempont miatt is fontos lenne ebben az eseten a testnevelés bevezetése a mindennapi életbe.

A narancsbőr megjelenésével összefüggésbe hozható az ülőmunka, hiszen ilyenkor nem megfelelő az altest nyirok- és vérkeringése. Ez fokozza a méreganyagok lerakódását, a zsírsejtek növekedését és a narancsbőr kialakulásának esélyét.

Stressz

A stressz sok más káros hatása mellett, gyakran anyagcserezavarokhoz vezethet, aminek köszönhetően a salakanyagok felhalmozódhatnak a szervezetünkben. Ez sajnos a bőrünkön is meglátszik. Persze, a hétköznapjainkban folyamatosan jelenlévő stressz csökkentése korántsem egyszerű dolog, azért igyekezzünk tenni ellene. Például relaxációval, meditációval, lazító masszázzsal oldhatjuk a feszültséget.

A rossz szokások közé tartozik a sok kávéfogyasztás

Rossz szokások

A káros szenvedélyek, mint például a dohányzás vagy az alkoholfogyasztás sajnos a narancsbőr kialakulásának lehetőségét is fokozott módon növelik. Ezek fogyasztását próbáljuk meg visszafogni, vagy teljesen elhagyni.

Kávé helyett igyunk zöld vagy fekete teát. Alkohol esetén – ha választanunk kell – akkor száraz fehér- vagy vörösbor mellett döntsünk. A folyadékfogyasztás mennyisége érje el a napi 3-4 litert szénsavmentes ásványvízből vagy gyógyteából.

Mindenképpen szokjunk le a dohányzásról! A cigarettákban található káros anyagok nagyon nem tesznek jót a bőrnek. Szerkezetét megváltoztatják, hamarabb indulnak el testben az öregedési folyamatok. A bőr megereszkedik és veszít a feszességéből.

Narancsbőr elleni tippek

1. Fogyassz feszesítő ételeket! A vérkeringést serkentő, bőrfeszesítő, méregtelenítő hatású élelmiszerek segítenek abban, hogy megszabadulj a narancsbőrtől.

  • Alma: pektintartalma segíti a szervezet tisztulását, a benne lévő kálium vízhajtó, a C-vitamin pedig egészségesen tartja a bőrt.
  • Banán: tisztító és fiatalító hatású. Káliumban gazdag, rosttartalma is jelentős.
  • Eper: a benne lévő antioxidánsok jót tesznek a bőrnek és a nyirokrendszernek.
  • Brokkoli, zeller: megszüntetik a szervezet vízvisszatartását.
  • Csirke, pulyka: fehérjetartalmuk segíti a kollagén termelődését, ezáltal feszesebbé teszik a kötőszövetet.
  • Fokhagyma: vérkeringést serkentő, méregtelenítő hatású.
  • Narancs, grapefruit: a C-vitamin feszesíti a kötőszövetet.
  • Cayenne-bors, chili: fokozzák a vérkeringést.

2. Próbáld ki a felületi kezeléseket, használj narancsbőr elleni krémeket! Ezek a készítmények a nyirokkeringés, a vérellátás fokozása révén a salakanyagok kiürítését, másrészt a zsírsejtek lebontását segítik elő. Leggyakrabban koffeint, L-karnitint és növényi enzimeket találhatunk bennük. Sok fajta tartalmaz illóolajokat, tengeri algát, zöld teát vagy gyümölcsök, gyógynövények kivonatát. A méregtelenítést elősegíthetjük egyéb módon is, például masszázzsal, köpölyözéssel, infraszauna, infrabicikli vagy hypoxitréner használatával.

3. Kerüld el az adalékanyagokat, ízfokozókat, állományjavítókat! Az ételek fogyasztása előtt, de akár már a vásárláskor olvassuk el a termékleírást és a hozzávalók listáját. Vásároljunk gondosan, tudatosan! Készítsünk el minél több ételt otthon, főzéskor és sütéskor használunk friss fűszereket: majoránnát, oregánót, őrölt borsot, chilit. Édesszájúak próbálják ki a vaníliaaromát, fahéjat!

4. Fogyassz rostban gazdag ételeket! Egyél minden nap zöldséget, gyümölcsöt!


1 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8583809/

2 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6303460/