Kinek a tanácsára hallgass?
Csak egyénre szabottan!
Egy helyesen összeállított étrend vagy életmódprogram a te saját szükségleteidre, adottságaidra és lehetőségeidre van szabva. Persze nagyon praktikus csak letölteni a netről egy sablont, legyen az edzésterv vagy diéta. Az esetek legnagyobb részében azonban nem fog működni, ugyanis a hatékony és egészséges életmódváltáshoz folyamatos konzultáció szükséges mind az étkezést, mind a mozgást illetően. Az az edző vagy táplálkozási tanácsadó, aki előzetes beszélgetés nélkül ír neked mintaprogramot, és nem hajlandó egyeztetni veled, nem a legjobb szakember. Én személy szerint pár napos étkezési naplót szoktam bekérni a hozzám fordulóktól, ebből ugyanis sok információt megtudhatok nem csak az evési szokásokat illetően, de például arról is mely ételcsoportokat fogyasztják szívesebben. A legtöbben nem is foglalkoznak vele, de nagyon fontos tény továbbá, hogy az étkezési szokásoknak a leggyakrabban lelki okai és mozgatórugói vannak, amelyekkel ugyanúgy foglalkozni kell!
Fokozatosan haladj!
Az esetek legnagyobb részében az életmódváltás fogalmához negatív jelentéstartalmakat társítunk, ugyanis úgy érezzük minden eddigi szokásunkat fel kell rúgnunk a cél érdekében. Ez azonban nem szükségszerű. A személyre szabottság mellett a másik legfontosabb szempont a fokozatosság elve, azaz hogy ne vonj meg magadtól mindent azonnal. Első lépésnek próbáld meg csökkenteni az elfogyasztott cukor mennyiségét. Amint hozzászoktál ehhez, akkor kezdheted el a többi kerülendő dolgot kivenni az étrendedből. Hidd el, így sokkal könnyebben fogod venni az akadályokat. Ez a folyamat is természetesen egyénenként változik, van akinek rengeteg dolgot át kell alakítani, van akinél csak pár apró módosításra van szükség. Az életmódváltás lassú folyamat, ezért ne kergess irreális álmokat, haladj lépésről lépésre, csakis a saját képességeidhez mérten! A csodamódszereket hirdető cikkek a legtöbbször csupán a hiszékenységünkre építenek.
Pozitív szuggesztió
Nemrég vizsgáztam egészségmegőrző táplálkozási tanácsadóként, az oktatóm pedig egy végtelenül okos, tájékozott és tapasztalt dietetikus volt. Tőle hallottam a pozitív gondolkodás módszeréről, amely nemcsak megkönnyíti a diéta betartását, de az élet többi területén is kamatoztatható. Az eljárás lényege, hogy kerülöd a nem szót, ezzel ugyanis a lemondás és nélkülözés negatív érzései eltörpülnek majd a motivációid mellett. A különböző betegségekben vagy akár sportsérülésekben szenvedők is jellemzően ekképp erősítenek rá fiziológiai gyógyulási folyamataikra, ugyanis a pozitív gondolkodásmód kulcsszerepet játszik rehabilitációjukban.
Vegyünk egy diétára vonatkozó példát:
„Nem elég, ha csak cukrot nem eszem, attól még nem leszek vékony a nyárra.”
Mi lenne, ha inkább így fogalmaznánk meg:
„Érdemes a cukron kívül más tápanyagcsoportra is odafigyelni, így könnyedébben hozható a strandforma.”
Máris jobban hangzik nem igaz?
Kővágó Henrietta