Fitneszgépek az otthonodban
Előnyök – hátrányok
Mielőtt az otthoni sport mellett döntesz, és hatalmas költségekbe vernéd magad, nem árt, ha átgondolod a pro és kontra érveket. Ragadj tollat, és egy darab papírra gyűjtsd egymás mellé az előnyöket és a hátrányokat. Gondolj az alábbiakra is:
– Helyszín: időt, pénzt nyersz az utazás megspórolásával, viszont az ember hajlamos haza érve inkább házi munkába, otthoni teendőkbe kezdeni. A terembe vezető út során rá tudok hangolódni az edzésre, ám olykor pont ez idő alatt beszélem le magam róla (főleg ha messze van).
– Időpont: az otthoni tréningbe akkor kezdesz bele (és fejezed be), amikor Te akarod. Ez azt is jelenti, hogy csalhatsz, könnyebben lehagyod a bemelegítést, a nyújtást, vagy azt a fránya hasazást a végén. A családod is megzavarhat közben; a férjed, a gyerekek hazaérnek, és egyértelmű, hogy a velük töltött időt választod a gyakorlatok helyett.
– Motiváció: ha gyorsan lenyomod az aznapi tornát, utána még rengeteg időd marad olvasni, főzni, pihenni. A teremben viszont doppingol a többi keményen dolgozó vendég, az edzők látványa, a zene, és sok helyen motivációs idézeteket is találhatsz a falakon.
Hogyan vásárolj eszközöket?
Ha mégis belevágsz az otthoni kondi kialakításába, erre ügyelj:
– A rosszul megtervezett, gagyi, nehezen használható gépek könnyen porfogóvá, vagy „ruhafogassá” válhatnak.
– Mielőtt bármit megvásárolnál, tedd fel magadnak a kérdést: valóban használni fogom? Érdemes előtte kipróbálni, akár a bemutatóteremben, akár egy fitneszteremben.
– Mérd fel a rendelkezésre álló helyet. Egy nagy szőnyeg a nappaliban, vagy egy szeles, hűvös garázs keresztülhúzhatja az elképzeléseid. A legegyszerűbb, ha előkeresed a lakás alaprajzárt és azon tervezed meg az elrendezést. Ehhez támpontként összeszedtük, hogy a legnépszerűbb otthoni fitneszgépekhez nagyjából mekkora hely kell:
- szobakerékpár: 1 nm;
- lépcsőzőgép: 1,5-2 nm;
- evezőpad: 2 nm;
- szobai síelőgép: 2,5 nm;
- futópad: 3 nm;
- egyszerű lapsúlyos állomás: 3,5 nm;,
- összetettebb gépek: 5-20 nm.
– Olyan berendezéseket válassz, amik biztonságosak, multifunkcionálisak és állíthatóak, így meg tudod edzeni a teljes tested és más is használhatja azt a családban. Futópad esetében például érdemes azt a típust megvenni, amin különböző szintek, programok is vannak, és egy egyszerű gombball le tudod állítani, vészhelyzet esetén.
– Könnyen, olcsón javítható legyen. A drágább eszközök hosszútávú befektetést jelentenek; megspórolhatod a havi bérletek árát, és ritkábban szorul szervizelésre.
– Légy szkeptikus: ne azon gépek mellett dönts, amik hirdetésében gyors fogyást ígérnek, kevés erőfeszítéssel, vagy helyi zsírbontással kecsegtetnek.
Ha sikerül beszerezni a megfelelő gépeket, súlyokat; kényelmessé és hatékonnyá is teheted az otthoni edzést. Ráadásul ehhez rengeteg videót is találsz a világhálón. Azt javaslom, tűzz ki fix időpontokat a naptáradban, ugyanúgy, mintha csoportos órákra járnál, és mindig tartsd magad a tervhez.
Plézer Panna
Sportedző