„Jó idők – rossz napok…”
Az időjárás nyilvánvalóan befolyásolja a kedélyállapotunkat is. Bizonyára nem árulok el újdonságot, amikor a saját példámat osztom meg a kedves Olvasóval: ha napsütéses reggelre ébredek, kellemes hőmérséklet, madárcsicsergés fogad az utcára lépve, hát bizony sokkal könnyebben megy minden! Azonban, ha sáros, sötét, fagyos, szeles idő fogad, a kötelező feladatok elvégzéséhez sem érzek elég energiát, nemhogy „szorgalmi”-ként még eddzek is! (Ilyenkor jól jönnek azok a bizonyos rábeszélő gondolatok, amikkel a hírlevélben is találkozhattatok, az „Edzeni vagy nem edzeni” című cikkemben.)
Ezeken a hangulatokon még csak-csak túltesszük magunkat, de mi a helyzet a testünkben zajló változásokkal?
Emberi szervezet kontra Időjárás
Az alábbiakban megosztok Veletek egy kis összefoglalót, ami a különböző időjárási folyamatok, szervezetünkre gyakorolt hatásait mutatja be! Talán ezen tények megismerése után kicsit elfogadóbban tudunk bánni saját magunkkal is (amikor fáradtak, levertek vagyunk), és nem ér váratlanul a magasabb, vagy épp alacsonyabb vérnyomásérték sem. Azt is tiszteletben kell tartanunk, hogy minél idősebbek vagyunk, testünk annál kevésbé tud alkalmazkodni az időjárási viszontagságokhoz!
Az ízületeink védelmében…
Láthatjuk – és sokan sajnos tapasztalhatják is -, hogy bizonyos frontok belobbantják a belső gyulladásokat, felerősíthetik az ízületi fájdalmakat. A sporttáplálkozási terület tudományos felfedezéseinek köszönhetően ma már ismerünk olyan anyagokat, amik hatékonyan segítik az ízületeink megfelelő működését, vagy azok felépülését különböző sérülésekből.
A teljesség igénye nélkül most erre hozok pár példát a legnépszerűbbek közül:
- C-vitamin: általános immunerősítő, gyulladás- és fájdalomcsökkentő.
- Omega-3 zsírsav: kedvező hatással van az ízületi merevsége, gátolja a gyulladáskeltő anyagok képződését a szervezetben.
- Kurkuma: blokkolja a gyulladási folyamatokat, azáltal, hogy nem engedi azon fehérjék képződését, amik a fájdalmat okozzák.
- Gyömbér: enyhíti a belső gyulladásokat, szintén fájdalomcsillapító hatással bír.
- Glükozamin: porcerősítő, valamint vízmegkötő képességének köszönhetően „kenést” biztosít a porcszövetekben.
- Kollagén: az izompólyák, csontok, porcok, ínak fő alkotó eleme, „ragasztóként” működik a csont és a lágy szövetek között.
- MSM: gyulladáscsökkentő, segíti a tápanyagok felszívódását a sejtekben, ezáltal támogatja az ízületek és az izmok regenerációját.
- Kondroitin: növeli a kötőszövetek rugalmasságát, szintén egyfajta kenőanyag a porcok számára.
Természetesen az ízületeink védelméhez nem csak vitaminok és egyéb hatóanyagokat tartalmazó étrend-kiegészítők szedésével járulhatunk hozzá, hanem a megfelelő bemelegítéssel (következő cikkemben részletesebben is kitérek erre), a terhelés és regenerálódás ideális arányának betartásával, ill. minden izomcsoport rendszeres átmozgatásával, hiszen egyes izmok elhanyagolása könnyen okozhat sérülést (pl. a gerinc mentén található izmok, és a has izmai; a tartóizmok).
A már kialakult ízületi fájdalmak kezelésére pedig mindenféleképpen könnyített edzéseket, az adott ízület tehermentesítését vagy akár több hetes pihenő beiktatását javaslom!
Plézer Panna
Sportedző