A hasazással kapcsolatos tévhitek
Először is: rendkívül értékelendő, ha valaki rászánja azt a kevés időt hetente, vagy akár többször is egy héten, hogy megedze a has izmait. Sokan ugyanis nem foglalkoznak vele, teljesen elhanyagolják, ami lássuk be, rendkívüli módon ronthatja az összeképet. Pedig a harmonikusan és szépen kidolgozott testhez a has edzése is hozzátartozik!
Azért, mert nem fogod magad szigorú diétára és nem látszodnak a hasizmaid, attól még teljes nyugodtsággal dolgozd meg őket! Részben, mert szükség van a test minden egyes izmának legalább az “átmozgató” tréningre (hiszen nem kis izomról beszélünk), másrészt pedig, ha egyszer kicsit jobban odafigyelsz az étkezésre és előbukkannak azok a bizonyos kockák, szerintem te leszel a legboldogabb a látványtól….
A hasazást legalább hetente egy-két alkalommal érdemes beiktatnod az edzéstervedbe. Ha legalább ezt az egy alkalmat betartod, s rászánod azt a körülbelül 20-30 percet, amivel mind az egyenes, mind az “oldalsó” (haránt) hasizmokat is megedzed, hidd el, nem fog elmaradni az eredmény!
Csak csendben jegyzem meg, hogy a hasat akár minden nap lehet edzeni!
Ami fontos az alapgyakorlatok végrehajtásával kapcsolatban:
Itt csak két gyakorlatot emelnék ki, melyeket igen sokszor látok helytelenül végrehajtani. Természetesen számos gyakorlat létezik a has edzésére, hiszen már gépeket is használhatsz, továbbá egyéne válogatja, ki, mit és mennyire érez jobban, vagyis hatásosabbnak.
- Lábemelések:
A hasizom akkor dolgozik, ha a csípő a mellkas felé közelít. Lábemeléskor nem csak a láb emelkedik meg, hanem a törzs is összezsugorodik (“U” alakban görbül a törzs). Csak a láb emelgetése nem fog elegendő stimulációt biztosítani a hasizomnak!
Próbáld ki például egy keretben vagy bordásfalon végzett lábemelés esetében: végezz 10-15 ismétlést úgy, hogy csak a lábad emelkedik, és aztán ugyanennyit úgy, hogy a csípőd elemelkedik a bordásfaltól, illetve a kerettől, mintegy ‘összezsugorodva’. Egész más lesz az érzés! Ne a lábad felemelésére koncentrálj, hanem arra hogy a törzsed begörbüljön, zsugorodjon, ennek csupán a “társmozdulata” az, hogy a láb is felemelkedik! Meg fogod látni, itt is feszülni fog az egész hasfal…
- Hasprések
Bár egyszerűnek tűnik, rengetegen csinálják helytelenül. Nem szabad elfeljetened, hogy a fejed elemelkedése a padtól, még nem elég! Itt is be kell “görbíteni” a törzsedet, ugyanúgy mint bármelyik másik gyakorlatnál. Ezt akkor érheted el, ha a lapockád is elemelkedik a padtól. Az a legjobb – és legkegyetlenebb – módszer, ha a lapockád a hasprések végzése közben egyáltalán nem érinti meg a padot, így a hasfal folyamatosan felszül!
Tehát az alsó pont az, amikor már nem ér hozzá a lapockád a padhoz, a felső pedig az a csúcs összehúzódási pont, amikor a hasadat összepréseled, amennyire csak tudod, így még feljebb emelkedik a törzsed. Ily módon nem fogsz százakat csinálni belőle…
Nézzük a leggyakoribb tévhiteket:
1. “Aki kidolgozott hasat szeretne, órákat kell hasazással töltenie”
Ez egy téves kijelentés. A has edzése nem kíván órákat, csupán edzésenként körülbelül 15 percet. Ennyi idő ugyanis teljes mértékben elegendő ahhoz, hogy kivégezd a hasizmot, feltéve, hogy a gyakorlatokat helyesen végzed.
Sokszor látni olyanokat, akik százával végzik a haspréseket, ám kevesek végzik jól a gyakorlatot. Ha ugyanis a hasprést szabályosan végzed, ennél sokkal kevesebb ismétléstől is „beég” a hasizom. A has ugyanolyan izom, mint a test többi izma, picit gyorsabban regenerálódik, de olyan drasztikusan eltérő edzést azért nem igényel, mint azt az emberek többsége hiszi.
2. “Ha sokszor hasazom, kockás lesz a hasam”
Mi a baj ezzel a kijelentéssel? Nos, a kockás has nemcsak azon múlik, mennyit hasazol. A kijelentés részben igaz: szép kockás lesz. A kérdés az, hogy látszik-e majd?
Mert ha zsíros a hasad, akkor is kockás lesz, valahol mélyen a zsír alatt. Sajnos a zsírt azonban nem égeti le a hasazás. Ne tévesszen meg az égő érzés, amit egy kemény hasedzés közben érzel a hasadban: akkor az izom ‘ég’, a benne felhalmozódó tejsav miatt, de ennek vajmi kevés köze van a zsír elégéséhez.
Az sem számít, ha megcsinálsz például 4×100 hasprést. Ezzel pont ugyanannyi esélyed van zsírt égetni, mint 2×30 haspréssel (más kérdés, hogy ekkora mennyiségnél valószínűsithető, hogy nem jól végzed a gyakorlatot).
Az idődet tehát ne a több száz hasprésre pazarold. Nem ettől lesz kockás a hasad. Ráadásul, ha egyszerre száz hasprést csinálsz, valószínűleg nem is érzed a gyakorlatot, vagyis nem csinálod megfelelő módon.
Hasazás közben ugyanúgy koncentrálj a hasizomra, mint bármely más izomnál, amit éppen edzel! A kockás has titka a megfelelő edzésmódszer, a rendszeres hasazás+diéta!
3. „A hasprés a has felső részét, a lábemelés az alsó részét dolgoztatja meg“
Mondhatjuk, hogy részben igaz. Ugyanakkor jó, ha tudod, hogy a hasizomnak nincs alsó és felső része, így nem is lehet egy-egy gyakorlattal izolálni ezeket a területeket. Minden has gyakorlatnál az egész hasad dolgozik, csak annak bizonyos területét jobban megdolgozod, s azt jobban érzed.
Amennyiben helyesen végzed a hasprést, akkor az egész hasfal kap terhelést, csupán koncentráció és technika kérdése az egész. A lábemelés pedig az egyik leggyakrabban rosszul végzett gyakorlat mind közül, ugyanis az esetek 90%-ában azt láthatjuk, hogy az adott személy nem hasból emeli a lábát.
4. “Ha törzshajlításokat végzek oldalra, vagy kézi súllyal, keskenyebb lesz a derekam“
A kijelentés tévedés! A derekadon található úszógumi méretére ez semmiféle hatással nincs. Jobb esetben a zsírréteg alatt tónusos lesz az oldalsó hasizom. Rosszabb esetben viszont, ha súlyzóval végzed a gyakorlatokat, akkor meg is vastagodhatnak ezek az izmok, ami így pont ellentétes hatást fog eredményezni, mint amit elvársz a gyakorlattól.
Ezek a gyakorlatok a törzs megerősítésén kívül nem valami hasznosak, ráadásul a törzs erősítésére vannak ennél jobb gyakorlatok is. Ha keskeny derekat szeretnél, akkor mellőzd ezeket a törzshajlításokat.
A hasazás tehát nem túl bonyolult dolog, csupán koncentráció és helyes végrehajtás szükséges ehhez is.
Nem szabad elfelejtened, hogy a hasizom edzésére bőven elég heti 2-3 alkalom, és nem órákat, csupán alkalmanként 15 percet kíván tőled.
Bátran alkalmazz intenzitásnövelő technikákat is – mint a szuper szetteket, óriássorozatokat – és nagyon ügyelj a helyes végrehajtásra. A minőség legyen a fontos, ne a mennyiség!
Szabó Noémi
személyi edző
testépítő versenyző