Merj változtatni!
Korábban már célozgattam rá, hogy az utóbbi időben változtattam az edzéseimen. Nem volt könnyű átvinni a dolgot, mert a többséghez hasonlóan én is szeretek ragaszkodni a jól megszokotthoz még akkor is, ha az már érezhetően nem túl előnyös. Gondolok itt a már lassan állandósuló combhajlító fájdalomra, a zavaró térdfájásokra és vállfájásokra. Aki régóta komolyan gyúr, azoknak biztos ismerősek ezek a jelenségek. Sajnos nagy súlyos edzés nincs fájdalommentesen, ha éveken át műveled, teljesen mindegy, mennyire figyelsz a végrehajtásra. Az ízületeink nem erre vannak kitalálva, persze, lehet erről vitatkozni…
Pár éve találkoztam a funkcionális edzéssel, ami szép apró léptekben behálózta az életemet.
Eleinte csak egy-egy gyakorlat erejéig, és most ott tartok, hogy nagy súlyokkal egyáltalán nem dolgozom. Vannak még guggolások, de alapvetően elöl guggolás, vagy GFlexes egy lábas és társai. Nem is hiányzik, mert most sokkal formásabb a lábam.
Nehezen engedtem be mindezt az életembe, de ma már azt mondhatom, hogy nagyon hálás vagyok azért, hogy erre sodródtam. Az első és legfontosabb szempont, hogy nem fáj semmim és ez bizony 30 felett jelentős stressz forrástól szabadított meg. Állandóan azon görcsölni, hogy most tudok-e normálisan edzeni, vagy ki kell hagyni akár egy vagy több edzésnapot vagy izomcsoportot, ez nem hiányzott. A második szempont, hogy hihetetlen tempóban erősödöm, és nagyon szépen formálódom.
Az edzéseim úgy néznek ki, hogy SMR hengerrel végigmegyek az egész testemen, ez kb. 10-15 perc, jellemzően az aznapi izomcsoportokra jobban koncentrálok. Ezután nyújtok, ami 5-10 perc. Mindent lenyújtok alaposan. Ezután pedig következik 5-10 perc aerob melegítés. Kardió gépen. És csak mindezek után jön az edzés maga. Edzés végén pedig ismét nyújtás és SMR.
Nem minden a nagy súlyos és egyáltalán a súlyzós edzés, higgyétek el! És ne egyből a fitballon rúddal majomkodó idiótákra gondoljatok… Nem győzködni akarok senkit, egyszerűen a tapasztalataimról mesélek. És talán nem véletlen, hogy a legtöbb élsportoló a saját sportága mellett már kimondottan hangsúlyt helyez ezekre a gyakorlatokra. Hiszen így tudja célirányosan fejleszteni a sportágához szükséges képességeit. És talán az sem véletlen, hogy ez az edzésforma egyre népszerűbb…
Egyébként ahogy egyre jobban képbe kerülök a gyakorlatok végrehajtásával, tanulok és fejlődök, úgy látom egyre tisztábban, hogy mennyi de mennyi rossz gyakorlat végrehajtás van az edzőtermekben és mennyire sok fájdalmas következmény lesz még ezekből… Figyeljetek oda 😉
Megmutatom a mai láb edzésemet:
1. vádli-tibialis
– step pad szélén lábujjhegyre állás és lábfej feszítés 20-20 és 30-30 (bemelegítés)
– 30, 30, 45, 60 mp a következő körből: egy lábas tartás step pad szélén lábujjhegyen, majd lábujjhegyre emelkedés lassan ugyanannyi ideig, majd lábfej feszítés ugyanennyi ideig
2. láb 1. kör – 4x
– egy lábas guggolás GFlexszel (10, 12, 15, 20)
– oroszlán (magasra feltámasztott sarokhoz csípőbehúzás) (10, 12, 15, 20)
– szamár vádli (20, 25, 30)
– csípőtolás GFlexben (20, 25, 30)
3. láb 2. kör – 4x
– mérlegállás (Flamingo) 30, 45, 60, 60 mp tartás és ismétlés (egy lábas felhúzás gyakorlatila) egymás után ugyanarra a lábra
– combközelítés gépen (20, 25, 30, 35)
– járókitörés (30, 40, 50, 60 lépés, súly nélkül, lassan)
Még hasat terveztem a végére, de sajnos nem fért bele. Úgyhogy az marad holnapra (link) 🙂
Jó edzéseket!
Dóri