
A BCAA és más aminosavak szerepe a sportokban
- izomépítés
- állóképesség fokozása
- fáradtság utáni regenerálódás
Izomépítés és a BCAA
Mint tudjuk, a fehérje molekulák aminosavak összekapcsolódásával jönnek létre. A BCAA aminosavak fontos építőkövei az izomfelépítésben szerepet játszó fehérjéknek, így az aktinnak és a miozinnak is. A mioproteinek esszenciális aminosav tartalmának 35%-át teszik ki a BCAA-k.
Állóképesség javítás, regenerálódás
Amikor megerőltető gyakorlatokat végzünk vagy hosszú időtartamú futásokat, és a szervezet már felhasználta a szénhidrátból és a zsírból származó energiatartalékait, előfordulhat, hogy a fehérjék bontásából szeretne további energiákat mozgósítani. Ez tehát összességében azt jelenti, hogy a hosszan tartó edzés során az izomszövetek lebontása zajlik energiapótlás érdekében.
Ugyanakkor ez a folyamat csökkenthető, ha edzés előtt és az edzés során BCAA aminosavakat fogyasztunk. A megfelelő aminosav ellátás esetén nincs szükség az izombontásra, ami egy bonyolult folyamat a szervezet számára. Mivel rendelkezésére áll az energia, így képesek leszünk hosszabb ideig energikusabban edzeni, ami fokozza az állóképességet. Ráadásul, ha rögtön edzés után pótoljuk a BCAA-t, vagy lefekvés előtt, akkor azonnal regenerálódásra tudjuk ösztönözni a sérült izomszöveteket és megelőzzük az izomfáradást és fájdalmat.
Állóképesség fokozás: fogyassz BCAA-t edzés előtt és közben
Regenerálódás: Fogyassz BCAA-t edzés után és lefekvés előtt
Arginin és glutamin atlétáknak
Egyre népszerűbb a sportolók körében az arginin, amelyet nem csak önmagában, hanem számos táplálék-kiegészítőhöz hozzáadva megtalálhattok. Fontos szerepe van a nitrogén egyensúly megőrzésében, amely kulcsfontosságú az izomépítésben. Értágító hatásának köszönhetően népszerű összetevője az edzés előtti energizálóknak.
A Glutamin egy kondicionálisan esszenciális aminosav, amely szintén fontos szerepet játszik az izomfehérjék felépítésében. Szervezetünkben nagy mennyiségben fordul elő: a teljes aminosav készlet 60%-át teszi ki.