Az alacsony vércukorszint tünetei és megoldásai
Gyakran hallhatjuk, hogy „leesett a cukra” valakinek, ezt azokra a tünetekre használjuk, amik az alacsony, vagy elégtelen vércukorszintet jelzik, jellemzően kézremegés, izzadás, szédülés, esetenként ájulás jellemzi, ezt nevezzük hipoglikémiának is. Ezek olykor előfordulhatnak természetes módon, fizikai megterhelés és éhség esetén, de ha gyakori/krónikus, akkor foglalkozni kell vele, mert ugyan nem jár fájdalommal, de a cukorbetegség jele lehet. A cikkben bemutatjuk ezeket a jellemző tüneteket és hogy mi a teendő annak érdekében, hogy elkerüljük.
Mi számít alacsony vércukorszintnek?
Az alacsony vércukorszint, orvosi néven hipoglikémia az, amikor a vércukorszintünk 3,9 mmol/l alá esik. Ez úgy történhet, hogy a szervezetünk nem jut elég szénhidráthoz és a vér cukorkoncentrációja leesik, ezáltal a szövetek energiaellátottsága csökken. Általában könnyen kezelhető: gyorsan felszívódó szénhidráttal, szőlőcukorral, vagy valamilyen cukros üdítővel, kevésbé súlyos esetben egy étkezés is megfelelő lehet. Elkerülhető rendszeres, napi minimum 3-4 étkezéssel, amely tartalmaz szénhidrátot. A vércukor kiegegyensúlyozottan tartásának érdekében érdemes összetett szénhidrátokat fogyasztanunk, mint például a zab, a teljes kiőrlésű lisztből készült termékek, illetve zöldségek gyümölcsök, mert ezek az élelmi rost tartalmuk révén lassabban szívódnak fel, mint egy csoki, vagy cukros üdítő.
Ezek az alacsony vércukorszint tünetei
Fontos tudni, hogy ha valakinek leesik a vércukra, az előfordulhat egészséges szénhidrátanyagcsere esetén is, egy szimpla éhezéssel, esetleg túlterheléssel. Azonban, ha ez gyakran ismétlődik, állandóan éhes vagy és ingerlékeny, akkor előfordulhat, hogy inzulinrezisztencia vagy cukorbetegség áll a háttérben. A hipoglikémia ugyanis jellemzően a cukorbetegségben fordul elő, ennek elkerülése és megelőzése érdekében egy meghatározott szénhidrátmennyiséget kell bevinni: ez a sokatok által már biztosan ismert 160 g-os diéta, ami egyébként az egyén testsúlyának, testmagasságának megfelelően akár több (vagy kevesebb) is lehet, így elkerülhető cukorbetegségben a “hipózás”, azaz, hogy drasztikusan lecsökkenjen a vércukorszint, és egész nap megfelelő energiaellátottságban működjön a szervezet. Emellett a cukorbetegeknél sportoláskor kiemelt figyelmet kell fordítani arra, hogy ne éhgyomorra edzzenek és a gyógyszert, vagy inzulinkészítményt is igazítani szükséges az edzéshez.
Nézzük mik lehetnek a túl alacsony vércukorszint tünetei.
Korai tünetek
Ha ezeket rendszeresen tapasztalod, akkor felmerülhet az alacsony glükózellátottság, inzulinrezisztencia, vagy akár a cukorbetegség gyanúja:
- Hirtelen jelentkező és heves éhségérzet, akár étkezések után is éhes maradsz, sosem tudsz jóllakni
- Hideg verítékezés: ez tipikus jele a hipoglikémiának és a cukorbetegségnek, ezért erre érdemes figyelni
- Rossz közérzet – ez nem biztos hogy cukorbetegségre utaló jel, azonban a csökkenő vércukorszintet jelezheti
- Remegés- jellemző tünete ha valakinek leesik a vércukorszintje
Tünetek, amiknél nem erre gyanakodnánk, pedig érdemes ellenőrizni:
- Bágyadtság
- Ásítozás
- Hasfájás
- Heves szívverés
- Feszültség, idegesség
- Koncentrációs problémák
Tünetek súlyosabb esetben, ha az agy cukorellátottsága drasztikusan lecsökken
- Szélsőséges esetben, ezeknél azonnali ellátásra van szüksége, mentőt érdemes hívni:
- Epilepsziás roham
- Kóma
- Rosszul beállított gyógyszerrel, illetve kezeletlen cukorbetegségben előfordul:
- furcsa magatartás
- alvajárás
- Elhúzódó, nem kezelt esetben
- Maradandó agykárosodást is eredményezhet a kezeletlen cukorbetegség
Mitől alakulhat ki ez az állapot?
A nap folyamán nem egyforma a vércukorszintünk, ez a táplálkozás miatt egy természetes dolog, ugyanakkor a sejtjeink folyamatos szénhidrátellátottságot igényelnek és ezért érdemes odafigyelni arra, hogy ezt tartsuk szinten. 3-4 óránként érdemes ennünk és lehetőleg kerüljük a két étkezések közötti cukros italokat, péksütiket és édességeket, sós nassolnivalókat, mert a hirtelen glükózbevitel több inzulintermelésre buzdítja a szervezetet, és mivel ezek könnyen hasznosítható szénhidrátforrások, ezáltal hamar elfogynak, így fordulhat elő, hogy a túlzott inzulinelválasztásnak köszönhetően lecsökken a vércukorszint. Az inzulin az a sejt, amely a vérből a sejtekbe engedi a cukrot, és ha túl sokat enged ki, akkor a vérben lecsökken a szintje, ennek pedig az alábbi okai lehetnek:
- Több gyógyszer, vagy túl sok inzulin használta
A cukorbetegség nem megfelelő kezelése a leggyakoribb és legismertebb oka a hipoglikémiának, náluk ismert a jelenség és tudják mi a teendő.
- Nem ideális étkezés
- pl. étkezések kihagyása (éhezés)
- kevesebb tápanyag/glükóz jut a szervezetbe
- egyszerű cukrok rendszeres fogyasztása
- Szokásosnál intenzívebb testmozgás
- Sport vagy valamilyen fizikai aktivitás
- Alkoholfogyasztás
A szervezetünk glükózraktára a máj, ez azt jelenti hogy a glükózt a máj raktározza és állítja elő, ezért az olyan szerek, amelyek a májműködést károsítják, előidézhetnek hipoglikémiát is – ide tartozik az alkohol is. Főleg azok a szeszes italok a veszélyesek, amelyek nagy mennyiségű alkoholt tartalmaznak, szénhidrátot viszont nem, vagy alig, mint például a tömény italok, a pálinka vagy a vodka.
- Betegségek
- pl. hasmeséssel járók
- vesebetegség
- egyes daganatok: pl inzulinoma
- Környezeti hatások
- pl. időjárási tényezők, amikor szélsőségesek
- Hormonális változások
- pubertáskor
- Addison-kór
- Menstruáció
- menstruáció idején megváltozik az inzulinérzékenységünk is
Hogyan kezelhető a probléma?
A vércukorszintet ujjbegyből vett vérből egy cukorszintmeghatározó műszerrel tudjuk ellenőrizni. Cukorbetegség esetén reggel éhgyomorra, illetve étkezést követően is kell mérni az orvosunk utasításainak megfelelően, de jellemzően 60 perccel illetve 120 perccel étkezést követően kell. Ha leesik a vércukorszint, a cukrot a lehető leghamarabb pótolni kell, hogy a vércukorszint minél hamarabb stabilizálódjon.
Rövid távú megoldások
- 15-ös szabály: 15-20 gramm, gyors hatású szénhidrát fogyasztása, pl. szőlőcukor, cukros üdítő
- 15 perc múlva újra ellenőrizni a vércukorszintet
Ételek az alacsony vércukorszint kezelésére
Az alacsony vércukorszint kezelése során a cukrokat a lehető leggyorsabban fel kell szívnia a szervezetnek. A magas rosttartalmú ételek (például gyümölcs, bab, lencse) és a magas zsírtartalmú ételek (például csokoládé, pékáruk) lelassíthatják a cukrok felszívódását. Cukorbetegség esetén ügyelj arra, hogy mindig legyen otthon, és legyen nálad is a táskádban legalább egy ilyen gyors megoldást nyújtó egyszerű szénhidrátforrás arra az esetre, ha a vércukorszinted túl alacsony lenne:
- ½ pohár gyümölcslé vagy nem édesítőszeres ital
- 1 evőkanál cukor, méz vagy szirup
- kemény cukorkák, zselébab vagy néhány szem gumicukor (lásd az élelmiszer címkéjén, hogy mennyit kell enni).
- 3-4 glükóz tabletta (kövesd az utasításokat a csomagoláson)
- 1 adag glükózgél (általában 1 tubus; kövesd az utasításokat)
- Energy Gel Pro 40 g
- Energy Shot – 25 ml
Hosszú távú kezelés
- Rendszeres monitorozás, ellenőrzés és orvosi tanácsadás
- Táplálkozási tanácsadás
- Életmódváltás
- Gyógyszerek
- Fennálló, okozó betegségek kezelése (pl. tumor esetén)
Étrend alacsony vércukorszint esetén
Fokozottan figyeljünk a helyes táplálkozásra, a rendszeres, jó minőségű szénhidrátbevitelre. Az egészséges táplálkozással megelőzhető, illetve kezelhető, vagy előrehaladottabb esetben szinten tartható a cukorbetegség, hiszen a cukorbeteg diéta az szerves része a kezelésnek a gyógyszer, vagy inzulinkészítmények mellett. Az étrend, az életmód és a táplálkozás megelőzheti a cukorbetegség kialakulását, de már meglévő állapotok esetén is jelentős életminőség javulást eredményez, az inzulinrezisztenciánál pedig akár vissza is fordítható a cukorbetegségből a páciens. Ami fontos, hogy a vércukorszintet kiegyensúlyozza az élelmi rost, ezért fontos a teljes őrlésű héjrészeket is tartalmazó termékeket előnyben részesíteni a finomliszttel szemben, és az is, hogy minden étkezés tartalmazzon zöldséget, ritkábban gyümölcsöket. Gyümölcsöket is lehet fogyasztani, főleg, amikor leesik a vércukorszint és gyors megoldás kell, azonban hosszabb távon is beilleszthető az étrendbe, tekintettel az adott egyén betegségeire. A megemelt rostfogyasztás kedvezően hat a vércukorszintre.
Étrendkiegészítők:
- A króm hozzájárulhat a vércukorszint stabilizálásához, ezért érdemes lehet krómtartalmú étrendkiegészítőket bevetni: Chromium picolinate étrendkiegészítő tablett
- Az élelmi rostok lassítják a vércukorszint emelkedést ezáltal elkerülhető a hirtelen visszaesés pl Fiber Mix
- Próbáld ki a Fiber Complex rágótablettánkat, amely tartalmaz krómot és élelmi rostokat is!
- Magnesium+ Chelate: a magnézium számos más pozitívuma mellett fontos ásványi anyag cukorbetegek számára is.
- Vitamin D3
Az alacsony vércukorszintnek számos jellemző tünete van, azonban sok olyan is, amelyre nem gondolnánk, akár cukorbetegségre utalhat. Érdemes lassú szénhidrátot előnyben résesíteni a mindennapjaink során azonban amikor nem sikerül és beüt a baj akkor segítségünkre lehet az egyszerű cukor a kóros állapot orvoslásában is.