Fehérje – érdekességek a nagyvilágból
A p53 fehérje öregedést lassitó hatása
Egy ilyen kutatás eredményeképpen született meg az a felfedezés is, melyet német kutatók végeztek el ebben a témában. Rájöttek, hogy a p53–as fehérje úgy lassítja a szövetek és a szervek leépülését, hogy védi azok megújulási mechanizmusát. A fehérje hatása azonban az évek múlásával alábbhagy. Az ulmi egyetem molekuláris biológusai egy őssejtkutatási csoporttal együttműködve szeretnék ezt a folyamatot megállítani.
A p53 gén, más néven TP53, egy bizonyos számú fehérjét kódol. A p53 fehérje egy foszfoprotein, mely 393 aminosavból áll.
A p53 gén egy fontos tumorszupresszor gén a szervezetben, ami azt jelenti, hogy ez a daganatok (vagyis tumorok) kialakulását gátolja, latinul szuprimálja. A p53 gén ‘megsérülhet’, mutáció alakulhat ki, s ekkor nem képes kifejteni a tumort gátló hatását.
A p53-at a „genom őrzőjé“-nek is nevezik, utalva ezzel a genom mutációk elleni védelemben betöltött szerepére (a genom egy szervezet teljes örökítő információját jelenti, amely a DNS-ben van kódolva).
A p53 minden emberi szervezetben ott van, és számos tumor ellenes mechanizmussal bír, melynek egyike, hogy a DNS károsodást helyreállító fehérjéket aktiválhatja. (ha a p53 gén megsérül, a tumorok visszaszorítása jelentős kárt szenved).
Az emberi szervezetben a szövetek és szervek regenerációjáért az őssejtek felelnek.
Ha viszont ezek az őssejtek károsodást szenvednek az élet folyamán, akkor a szervezet egyre kevésbé tudja korrigálni a keletkezett „hibákat“. S itt lép színre a p53 fehérje, melynek feladata, hogy a károsodást szenvedett őssejteket megsemmisítse, ily módon javítsa a szervezet regenerációs képességét. A károsodott őssejtek elpusztításával a fehérje megakadályozza, hogy bárminemű probléma lépjen fel a szövetek és a szervek javításában továbbá így több helyet biztosít a megmaradt ép őssejtek számára, amik ezáltal hatékonyabban tudják feladatukat ellátni.
A p53–as fehérje leginkább a szövetek és szervek regenerálódásában fejti ki hatását, így pozitívan befolyásolja az immunrendszert, s így a vér, a bőr vagy belek számára is igen hasznos. Nagyon valószínű, hogy az izmoknak is nyújt egy kis segítséget. Legkisebb hatása a szívre és az agyra van, tekintettel, hogy ott csekély a regeneráció üteme.
A fehérjével kapcsolatos felfedezés ugyanakkor nem jelenti azt, hogy az élet jelentősen meghosszabbítható ezáltal, mivel ezen a területen több különböző tényező is szerepet játszik. Az élet minőségénének javulásához azonban mindenképpen hozzájárul.
A kutatók optimisták, s szerintük a fehérje aktivitását növelő hatóanyagok 5-10 éven belül rendelkezésre fognak állni.
Tanulmányukhoz a kutatók genetikailag módosított egereket vizsgáltak, amelyeknek bélrendszere nem tudott előállítani p53 fehérjét. A kísérleti állatoknál halmozottan fordultak elő változások az örökítőanyagban, ezen kívül pedig a szerv idő előtt felmondta a szolgálatot.
A tejsavó fehérje szerepe idős korban