Hogyan válhat belőled fitneszmodell? – Kővágó Heni írása
Fitneszmodellnek születni kell?
Legeslegelső szempont az adottság.
Habár én is szeretném elhinni, hogy a genetika a teremben születik, azért vannak alapvető örökölt külső (és belső) jegyek, amelyeken képtelenek vagyunk változtatni. Ilyen például az izmok eredése és tapadása, a csontok hossza és vastagsága, vagy a csípő és vállöv szélessége, a bírók ugyanis előnyben részesítik a széles váll-keskeny csípő testarányt.
További adottságaid közé tartozhat az izomtömeg – zsírraktárak aránya a testeden. Sokan kérdezik tőlem hány kilónak kell lenni egy versenyen, mi is pontosan a kategória követelménye? Bikini kategóriában nincs súlyhatár, a versenyzőket magasság szerint osztják csoportokra. Többször találkoztunk olyan önbizalommal teli versenyzővel, akinek semmi keresnivalója nem lett volna még csak a színpad közelében sem, mégis felállt, és megmérettette magát. Az írott szabályoknak abban a tekintetben kell megfelelni, hogy ne tedd nevetség tárgyává magad.
A bikini fitness is, mint a többi kategória igen szubjektív.
Ami azonban még jobban megnehezíti a helyzetet az az, hogy míg egy fitnesz kategóriában van objektívebben pontozható, másfél perces színpadi táncos koreográfia, addig a fitneszmodelleknek ‘csak’ a fizikumukra kell figyelni. Nagy figyelmet kell fordítani a feszes, tónusos izomzatra, de lepontozásra kerül a túlzott szárazság, erezettség. A bírók figyelik a nőies megjelenést, kisugárzást, hajviseletet, a bikini szabását és színét, a sminket, minden olyan tényezőt, amely összképben egy izmos, de még mindenképp nőies külsőt kölcsönöz a versenyzőknek! Ennek a hátránya, hogy kevésbé egzakt pontozást eredményezhet, viszont (őszintén) a pozitívuma, hogy helyezésekkel előrébb kerülhetsz, ha egy egész jó formához olyan megjelenésed van, ami megfogja a bírókat!
Mit is tehetsz továbbá a versenyzői fizikum eléréséért?
A tónusosságért mindenképp súlyzós edzéseket kell beiktatnod a mindennapjaidba! Bizonyos előnyt élvezhet az, aki végig sportolta a fiatalkorát, de valójában az is belekezdhet ebbe, aki sosem volt mondjuk atléta, vagy tornász. A versenyforma elérésének legnagyobb részét azonban a megfelelő táplálkozás teszi ki.
A versenyfelkészülés szakaszait tekintve más- és más étrend szerint étkezünk. Alapozó/tömegelő szakaszban magasabb a szénhidrát bevitel, belefér a heti csalás is, de egy alapvető szinten tartó diétát követünk. (Versenyzői étrend és életmód mellett a bulizás és alkoholfogyasztás teljesen ki van iktatva!!) Naponta elfogyasztott ételeink közé tartozik a rizs, csirkemell, zsírszegény túró, zabpehely, zöldségek, gyümölcsök, fehérjeturmix. A versenyidőszak közeledtével kezdődnek a szigorítások, például a tejtermékek és gyümölcsök nélkülözése, majd a verseny hetében a legkeményebb étrend szerint élünk, akkor már a zabpehelyért és protein turmixért is sírni tudnánk, nem csak a nutelláért.
Összegezésképp fontos leszögeznem, hogy a versenyzés egy életforma. Támogató háttér, megfelelő időbeosztás és körülmények nélkül nem fogod tudni kihozni magadból a maximumot! Láss a csillogás mögé, a versenyzés nem csak a színpadon töltött 5-10 percről szól! Kemény, hónapokra szóló felkészülést igényel, ami nemcsak a testedet, de a lelkedet is megviseli.
Kővágó Henrietta