Olaj-ismertető
Egy kis ismétlés
Bizonyára már mindnyájan tisztában vagytok vele, mégsem árt, ha még egyszer röviden átnézzük, mik is azok az olajok, milyen arányban fogyasszuk őket…
- a zsírok makro-tápanyagcsoportjába tartozik minden olaj;
- 1 g olaj kb. 9 kalória;
- napi energiabevitelünk 15-30%-a származik belőle;
- telített – telítetlen zsírsavakból épülnek fel, 1:3 arányban fogyasztandó (a telítetleneket preferáljuk) – főleg növényi olajokat használjunk;
- a transz-zsírsavak kerülendők – a beszennyezett (többször felhasznált, nem megfelelően szűrt) olajok.
- Füstpont
Ezen a hőmérsékleten kezdenek el égni, és toxikussá – azaz mérgezővé -, válni az olajok. Ez alapján háromféle csoportba oszthatjuk őket: alacsony, közepes, és magas füstpontúak. Az alacsonyakat tilos hevíteni, a közepesek max. 160-180 °C-ig melegíthetőek, a magas füstpontúak pedig a legalkalmasabbak a sütéshez, főzéshez, akár 200 °C felett is kitűnően viselkednek. Hogy melyik olaj, melyik típushoz tartozik, és mennyi az égési pontja – alábbi táblázatba gyűjtöttem össze Nektek:
*Érdekesség: a tévhittel ellentétben; az olívaolaj nem csak salátákhoz használható; közepes hőmérsékleten hevíthető is!
A legnépszerűbbekről pár szót
1.) Napraforgóolaj
A napraforgó magjából hidegen sajtolással állítják elő, 35–60 % zsírsavat tartalmaz; melynek 65-70%-a többszörösen telítetlen. Alkalmas főzésre, húsok, halak, zöldségek sütésére, szószok készítésére, magas omega 6 és E-vitamin tartalommal rendelkezik.
2.) Kókuszolaj
90%-ban telített zsírsavak alkotják, MCT zsírsavakban gazdag. Tudományosan még nem teljesen bizonyított, de számos kutatás, tanulmány feltételez vélt pozitív egészségügyi hatásokat: a rák megelőzésével, fogyással, a normális koleszterinszint visszaállításával, az Alzheimer megelőzésével, vírus- és gombaölő kezelésekkel kapcsolatosan.
3.) Olívaolaj
Esszenciális telítetlen zsírsavakat (linolsav, linolénsav és arachidonsav), E-, K-vitamint tartalmaz. Könnyen emészthető, erősíti az izomsejteket, jótékony hatású reumás ízületi gyulladás esetén, rendszeres fogyasztása megakadályozza az epekövek kialakulását, csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát.
Mondanom sem kell; az olaj kiválasztásakor nem csak azt kell figyelembe venni; milyen célra szeretnénk felhasználni azt, hanem a minőségre is! Az ár gyakran árulkodik; kerüljük a gyanúsan olcsó fajtájúakat, és mindig olvassuk el a címkét; a „szűz”, „100%-os tisztaságú” jelzők segítenek.
Plézer Panna
Sportedző