Ugrás a tartalomhoz
Életmód

Fáj valamid? Gondolkodj…

Nézz körül, nézd meg a körülötted lévő embereket. Mit látsz? Rengeteg tartáshibás embert, de ha el is beszélgetsz velük, azt is megtudhatod, hogy szinte mindenkinek fáj valamije. Függetlenül attól, hogy sportol-e… Általában a nem sportolók pont annyira ki vannak téve a tartáshibából és a mindennapi életben órákon át fennálló rossz testtartásból adódó fájdalmas problémáknak, mint azok a sportolók, akik szigorúan egy sportág mozdulataira fókuszálnak az edzéseik során. A konditermi edzéseket nem megfelelően folytatók ugyanúgy… Sajnos a konditermi edzés, ami izoláltan fókuszál egy-egy izomcsoportra az edzések során és sokszor mellőzi az összetett gyakorlatokat és a nem favorizált testrészek edzését, kifejezetten tovább rontja a helyzetet.

Funkcionális edzés a tartáshibák és fájdalmak ellen

A funkcionális edzés gyakorlatai és eszközei a legalkalmasabbak arra, hogy a problémás, rehabilitációra szoruló testrészt visszaintegráljuk a mozgásba és újra betöltse azt a funkciót, ami a dolga.

Az egész napos ülés, számítógépezés, telefonozás következtében milyen lesz a tartásunk?

A vállak előreesnek, a fej előrebillen, a csípőhajlító izmok megrövidülnek, a hátizmok megnyúlnak – ezáltal gyengülnek -, a farizmok szintén. A magas sarkú cipő hordásának köszönhetően megrövidül pl. a vádli. Mi az eredmény? Derékfájás, hátfájás, térdfájás, csípőfájdalmak… És erre még bemegyünk az edzőterembe és hétfőn, a nemzetközi mellnap alkalmából még tovább rövidítjük az amúgy is rövidült mellizmokat. Lábra nem dolgozunk, mert minek, a hátunkat meg úgysem látjuk. Ja és még bicepszezünk, mert attól lesz jó a kar. Érted, ugye? Nem bántásból, ez tendencia… Nem feltétlenül vonatkozik mindenkire, na de azért… Ha ésszel edzel, akkor sem tudod a hétköznapi ártalmakat kiküszöbölni, csak ha tudatosan odafigyelsz. Például arra, hogy a monitorod megfelelő a magasságban legyen, ahogy a széked beállítása is, nem cipelsz egy vállon táskát egész nap, a telefont pedig úgy birizgálod, hogy felemeled a szemed elé, ami felettébb hülyén néz ki, úgyhogy inkább ne is birizgáld…

TRX edzés Nagy Dóri

De hogy jön ide a funkcionális edzés?

A tartáshiba izomdiszbalansz, vagyis izomegyensúlytalanság, ami nagyon leegyszerűsítve az egyik izom rövidülése és az antagonista megnyúlása. Vagy fordítva. A sok ülés hatására megrövidül a csípőhorpasz, megnyúlik a farizom. Megrövidülnek a mellizmok, megnyúlnak a hátizmok. A megrövidült izmok befolyásolják az ízületet is, ami megint csak nem fog optimálisan funkcionálni. Mi van, ha a bokaízület nem funkcionál jól?… Bizony befolyásolja a térd működését, ami a csípő működését stbstb. Minden, mindenre kihat.

De beszélhetünk a nem megfelelő bemelegítés és nyújtás hiányából, valamint a stressz és az erős edzések okozta triggerpontokról, vagy húzódásokról, izomlázként „ünnepelt” gyulladásokról, amik hegesednek… A kutatások szerint ezek a fascián okoznak elsősorban sérülést. A fascia, vagyis az izmokat körülvevő kötőszöveti háló pedig kezeslábasként fed mindent. Ergo, ha van rajta valahol egy heg, vagy trigger pont, ott elveszíti a rugalmasságát, a mozgáskészségét, az információ továbbító képességét és ez kihat a test többi pontjára is. Ha belecsípsz a pulcsidba a bal válladnál, akkor az jobb alulról elkezd húzódni, igaz? Erről van szó… minden, mindenre hat és nem szabad lokális problémaként kezelni a fájdalmakat… Főleg azért, mert egyáltalán nem biztos, hogy a probléma ott van, ahol a fájdalom van…

Mit csinálunk a konditeremben?

Edzünk erre, edzünk arra, nyújtani persze nem igazán szoktunk… így aztán az ízületek mozgástartománya is remekül korlátozódik… Ahelyett, hogy komplexen dolgoztatnánk az izmokat, tudatosan kiküszöbölve a tartáshibákat. Ettől még az izomtömegedet nem fogja kár érni, amitől a legtöbb konditermbe járó fél, csak sokkal jobban fog mutatni rajtad az izom, jobb lesz a tartásod, önbizalmat, erőt és fittséget sugárzó.

Funkcionális edzés - mérleg gyakorlat

Van az a kép, ami FB-on terjed. Régen én is röhögtem rajta: „Láttam embereket, akik súlyzó nélkül edzenek…”. És bizony nekem is nehéz volt otthagyni a nagy súlyos edzéseket, mert addig azt hittem, hogy csak attól lehet fejlődni. De már tudom, hogy ez butaság! Az egészséges, ideális izomarányok, izomtömeg, fittség, (hajlékonyság, állóképesség stb.) elérésére sokkal alkalmasabb a funkcionális edzés. Amíg versenyeztem sem volt ilyen jó az izomzatom, a tömörségem és az egészségem! Nem fáj semmim, könnyebben tartom a testsúlyomat is, a hasam sosem volt még ilyen izmos versenyen kívül és jééé lettek vállaim is, ahogy a hátam is jobban fejlődik azóta… A tartásom is rengeteget javult, megszűnt a nagy súlyos guggolások okozta térdfájás és a testtömeg összetétel mérés szerint több izom van a combomon, mint valaha, pedig csak saját súllyal vagy max. 50 kg-val guggolgatok… ez utóbbit jóval ritkábban… A támaszoknak hála a rotátorom izmai megerősödtek, nincs vállfájás sem…

Érdemes ezen elgondolkodni. Nem mondom, hogy válts… dolgozom én is súlyzókkal. Viszont azt határozottan állítom, hogy érdemes beiktatni funkcionális gyakorlatokat, eszközöket minden edzésbe » 10 kiváló saját testsúlyos gyakorlat

Ha kérdésed van, keress itt, a Szakértő válaszol rovatban!

Dóri