Csodálatos mikrobiom: miért olyan fontos az egészsége
Az utóbbi években egyre több kutatás jelent meg, ami bizonyítja, hogy a mikrobiom milyen fontos az egészséges szervezet szempontjából. A bélflóra egyensúlyát azonban könnyen felboríthatjuk, akár különböző betegségeknél egy antibiotikum kúrával, de legfőképpen a helytelen táplálkozással. Ilyen esetben segíthet a bélflóra összetételét helyreállító diéta. Ebből a cikkből megtudhatod, miért fontos a mikrobiom és hogyan támogathatjuk azt egy speciális mikrobiom étrenddel.
Mikrobiom: mit jelent és miért fontos?
Mi az a mikrobiom?
A mikrobiom a velünk élő mikroorganizmusok összességét jelenti. Legnépszerűbb a bélmikrobiom, azonban a száj, a bőr a tüdő, a hüvely mikrobiótái is rendelkeznek sajátságos mikrobiom állománnyal. Mi is az a mikrobiom? A szervezetünkben élő több mint 100 milliárd mikroorganizmust (baktériumok, vírusok, gombák különböző törzsei) együttesen mikrobiótának nevezzük.1 A mikrobióta sejtekből áll, az ezekben található DNS alapján ezen sejtek génállományát értjük mikrobiom alatt. A mikrobiom egészes kisgyermekkortól alakul ki „genetikai lábnyomnak” is nevezik, hiszen minden emberben egyénenként teljesen eltérő, akár az ujjlenyomatunk.2
A mikroorganizmusok ezen csoportjai dinamikusak, és számos környezeti tényező hatására változnak, mint például a testmozgás, az étrend, a gyógyszeres kezelés és más expozíciók.1
A bélmikrobióma baktériumok billióiból és más mikroorganizmusokból áll – kedvezőek és kedvezőtlenek egyaránt (“jó” és “rossz” baktériumok) és ezek egy része folyton változik, ami számunkra lehet jó és rossz hír is egyaránt, hiszen a megfelelő étrenddel támogathatjuk a beleink állapotát a bélflóra helyreállításával, ugyanakkor a kedvezőtlen hatások számos emésztőszervrendszeri és egyéb betegséget eredményezhetnek. Az ideális mikrobiom összetétel elérése a cél, azaz a “jó” és kevésbé jó baktériumok megfelelő egyensúlyának fenntartása a bélrendszerben, ez pedig javítja az emésztést, csökkenti a gyulladást, emellett a legújabb kutatások szerint csökkenti a szorongást, sőt javítja az agyműködést és a hangulatot is hiszen a bél összeköttetésben áll az agy sejtjeivel.5 A bélbaktériumok egészséges egyensúlya állítólag serkenti az anyagcserét, megszünteti a sóvárgást, és segít megszabadulni a nem kívánatos súlytól is.4 Azt is megfigyelték, hogy eltérés található a növényi és állati eredetű étrendet folytatóknál a bélmikrobiomban, illetve a szervezet tud alkalmazkodni az étrendben történt változtatásokra (pl. egy ideig növényi étrendet követőknél) és ez látszik a baktériumflóránkban is.5
A mikrobiomból számos dologra következtethetünk. 2
- Szervezet aktuális állapotára
- Betegségekre való hajlam, immunitás
- Aktuális egészség, fennálló betegségek
- Életmódbeli szokások
- Örökletes tényezők
Mi a szerepe?
- Emésztés (anyatejtől, rostok)
- Tápanyagok felszívódása
- Immunrendszer működése3
- Mentális állapot, agyi állapot
Miért baj, ha felborul az egyensúlya? Okozhat:
- Elhízást, meggátolja a fogyást
- Emésztési panaszokat (Pl. IBS)
- Magas vérnyomást
- Cukorbetegséget
- Csökkent immunitást
Hogyan támogathatom a bélflórámat?
Kovászos uborka rajongó vagy? Szuper hír a beleidnek! Ugyanis a bélflórát probiotikus élelmiszerek rendszeres fogyasztásával tudjuk kordában tartani és ezek között szerepel a kovászos uborka is, de ha nem szereted, bármelyik fermentált zöldséget, illetve savanyított tejterméket is választhatod helyette, mint például:
- kimchi
- tempeh
- savanyúkáposzta
- savanyúság
- joghurt
- kefir
- miso
- kombucha
- egyes probiotikus sajtok, de nem mindegyik (gouda és mozzarella pédául igen).
A cukros ecetes savanyúságokat nem soroljuk ide, ellenben az ecet szintén jó hatással lehet e beleinkre, ezért ha tehetjük ne cukrozzuk meg, illetve ne cukros terméket válasszunk a polcról (pl. ecetes uborka).
Annak érdekében, hogy a mikrobák szaporodni tudjanak és a bél megfelelő élőhely legyen számukra, szükségük van a megfelelő táplálékra nekik is, ezeket nevezzük prebiotikus ételeknek. Legnagyobb mennyiségben ezekben található:
- spárga
- fokhagyma
- csicsóka
- hagyma
- póréhagyma
- retek
- banán
- tengeri moszat
Általában a gyümölcsök, zöldségek, bab és teljes kiőrlésű gabonák, mint a búza, a zab és az árpa mind-mind jó prebiotikus rostforrások.3,4
Mi az a mikrobiom diéta?
Az úgynevezett Microbiome diétát Dr. Raphael Kellman fejlesztette ki és a mikrobiom helyreállítását, egészséges bélrendszert célozza meg és ezen keresztül általános egészségi állapot javulást ígér. Alapelve, hogy iktassunk ki mindent, ami a bélflórára kedvezőtlen hatású lehet és olyan ételeket fogyasszunk, amelyek helyreállítják a mikrobiom egészségét, tehát támogatja a kedvező baktériumokat.
Honnan tudhatjuk, hogy szükségünk van rá?
- Betegségek jelentkeznek
- Autoimmun problémák
- Pajzsmirigy problémák
- Gyulladásos problémák
- Emésztési problémák
- Alvászavarok
- Allergiák
- Kiütések, bőrbetegségek
- Megmagyarázhatatlan fáradtság
- Depresszió, szorongás
- Látszólag ok nélküli súlyvesztés vagy hízás
Miért hasznos a mikrobiom diéta?
- Gyulladás csökkentése
- Agyműködés segítése
- Immunrendszer megerősítése
- Anyagcsere javítása
- Hangulat javítása
Hogyan kövessük ezt a táplálkozási formát?
A mikrobiom diéta kizárja a keményítőtartalmú gyümölcsöket és zöldségeket, az aszalt gyümölcsöket, a gyümölcslevet, a gluténtartalmú gabonákat, a tojást, tejet és bizonyos tejtermékeket, valamint egyes halakat és húsokat. Ezenkívül visszatartja a hozzáadott cukor és a feldolgozott vagy olajban sült ételek fogyasztását. Tulajdonképpen egy laktóz és gluténmentes étrend alacsony cukortartalommal, de a jó hír az hogy ez a szigorú diéta 21 napig tart és a későbbiekre is tesz javaslatot, azaz megtanulod, hogyan tartsd fenn az étrendet. A Microbiome diéta három szakaszra oszlik. Mindegyik fázis kiiktatja ugyanazokat az ételeket, de egyre rugalmasabbá válik abban, hogy mennyiben kerüljük ezeket az ételeket.
Első szakasz: 21 nap
A legfontosabb ebben a szakaszban a mesterséges adalékok és az édesítőszer elhagyása, emellett igyekezzünk frissen főzött/készített ételeket választani, azaz kerüljük az előre feldolgozott, gyorsfagyasztott, csomagolt élelmiszereket. Ehhez jó, ha hozzászoktatjuk magunkat hosszútávon is és inkább a helyi, organikus alapanyagokat részesítsük előnyben. Ebben az időszakban a bélbaktériumok helyreállítása a cél. Ennek érdekében:
Kerüljük:
- Tej, sajtok és tejtermékek
- Gluténtartalmú gabonatermékek
- Keményítő
- Tojás
- Olajban sült ételek
Együnk:
- Friss zöldségek
- Prebiotikus ételek: articsóka, spárga
- Probiotikus ételek: joghurt, kefir
Második szakasz: 28 nap (4 hét)
Már erősebb a mikrobiom, ezért rugalmasabb a diéta is. Kb. 90%-ban kell tartani az eredeti szabályokat, ami azt jelenti, hogy fokozatosan elkezdjük visszavezetni a búzát, a keményítőtartalmú ételeket, a tojást és tejtermékeket.
Harmadik szakasz: a fenntartó szakasz
Ez a legutolsó fenntartási fázis, tehát ezt hosszú távon érdemes fenntartani. Nagyjából 70%-ban kell követni az 1-es fázis alapelveit, tehát ehetünk bármit, csak igyekezzünk továbbra is kerülni a feldolgozott élelmiszereket, illetve figyeljünk az élelmi rostokra és a probiotikum utánpótlására. Nincs konkrétan meghatározott hossza, így akár egy életen át is tartható, hiszen főleg a feldolgozatlan friss élelmiszerekre fókuszál.
A probiotikum kiegészítőket mind 3 szakaszban bevetheted, mint például:
Emellett segíthet még :
Rostban gazdga termékeink:
Miben segít a mikrobiom étrend6:
- Megfelelő táplálékot biztosít a bélbaktériumoknak
- Energiát szerzünk mi is és a mikrobióták is az elfogyasztott ételből
- Megszabadulhatunk a méreganyagoktól
- Jó a káros vírusok és baktériumok ellen
- Hangulatjavító szerotonint állít elő az agyban
A mikrobiom diéta a bélbaktériumok támogatása és a bélflóra helyrehozása mellett az általános egészséges táplálkozásba beilleszthető és betartható szabályok mentén épült fel, egy rövid időszakos intenzív odafigyelést követően egyszerűen betartható így jelenthet megoldást azoknak akik problémákkal küszködnek. Emellett a pro- és prebiotikumok mindig jó szolgálatot tesznek így érdemes a kiegyensúlyozott étrend szerves részévé alakítani őket akár prevenciós jelleggel is.
Források:
1 https://www.genome.gov/genetics-glossary/Microbiome
2 https://www.healthline.com/nutrition/microbiome-diet#what-it-is
3 https://nutritionsource.hsph.harvard.edu/microbiome/
4 https://www.healthline.com/nutrition/microbiome-diet#effectiveness
5 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24336217/
6 https://www.piedmont.org/living-real-change/signs-of-poor-gut-health
Dietetikus
“A változás körülöttünk és bennünk állandó. Figyelj a tested jelzéseire és támogasd aszerint, mert így tudod megteremteni az egyensúlyt”