Mi az igazság az étvágycsökkentő tablettákról?
Az étvágycsökkentőkkel kapcsolatban az első gondolat általában az, hogy úgy ígérnek fogyást, hogy az étvágyad befolyásolásával kevesebbet eszel majd. De ez nem az egészséges életmód felé vezető út. A megfelelő rutinhoz, tisztában kell legyünk a szükségleteinkkel, a napi tevékenységünkhöz és céljainkhoz igazított energiabevitellel és az étkezés ciklusainak fontosságával. Ami még szintén segít az a rendszeres rostfogyasztás és az elegendő folyadékbevitel, sőt a krómtartalmú étrendkiegészítők fogyasztása is hasznos. Az élelmi rostok közül a vízben oldódó és oldhatatlan rostok fogyasztása előnyös, ezért napi szinten 30 g ajánlott ezekből összesen. Vízben oldódód növényi rostok közül a cikóriából származó inulin az egyik legjellemzőbb hatóanyag az étrendkiegészítőkben, akár tablettás, akár italpor formájú is legyen. Hasznos összetevői bélbaktérium tápanyagait is hordozza. Sok esetben a rosttartalmú tabletták inulint és glukomannánt tartalmaznak megfelelő mennyiségben, de az is jellemző, hogy további hatóanyaggal is kiegészítik őket. Ilyen aktív összetevő például a króm is, amely hozzájárul a normál vércukorszint fenntartásához.
Miért vagy éhes?
Az éhségérzet olyan inger, amely eredménye a táplálék utáni vágy, késztetés. Egy komplex jelzésrendszeren keresztül működik.
Az egészségesen működő testben az üres gyomor a ghrelin hormon segítségével jelzést küld az agyba: éhes vagyok! Míg ezzel ellentétes funkciójú hormon a leptin, amely a jóllakottságot jelzi és a zsírsejtekben termelődik.
Nem feltétlenül kell éhezni ahhoz, hogy éhesnek érezd magad. Ha túl sok egyszerű szénhidrátot (cukrot) veszel például magadhoz, akkor a szervezet
inzulinkibocsátással reagál, aminek hatására a vérben található cukrok a sejtekbe jutnak, így a vérben annak ellenére lesz alacsony a vércukorszint, hogy nem is olyan régen ettél. Mégis újra éhesnek érzed magad, pedig energiában éppen nincsen hiány. De ilyen jelzést kaphatsz akkor is, ha stressz ér vagy nem alszol eleget.
Az edzés és az éhségérzet kapcsolata
Sok tanácsadó javasolja azt, hogy ha fogyni akarsz, kezdj el sportolni. Igen, ez egy remek ötlet, ugyanakkor önmagában a sportolás nem fog fogyást eredményezni, ha a táplálkozásodra nem figyelsz oda. A sportolás ugyanis plusz energiafelhasználást jelent, ami jól jöhet, ha a sportolásnál elhasznált kalóriákat nem pótolod, és így tulajdonképp deficitet érsz el az energiaegyensúlyodban.
Fontos, hogy az izomszövetek regenerációja érdekében fogyassz megfelelő mennyiségű fehérjét. Az energiahiány pótlására ugyanakkor a szénhidrát lesz a legmegfelelőbb megoldás, de nem mindegy, milyen típusú szénhidrátot viszel be. Az izzadás hatására a vitaminok és ásványi anyagok bevitelére is fokozottan oda kell figyelni, különben hamar fáradékonyabb, enerváltabb leszel, mint előtte.
Az étvágycsökkentő tabletták
Ahogy láthatod, az éhségnek rengeteg oka van. Ahogy az elhízásnak is rengeteg oka van, ami lehet testi vagy lelki. Az elhízást egyértelműen az okozza, hogy több táplálék kerül a szervezetbe, mint amennyit az fel tud használni, ezért zsírpárnák formájában tartalék képződik. Tehát többet eszik az ember, mint kellene. De miért eszünk többet? Azért, mert nagyobb az étvágyunk? Nem feltétlenül.
Aki stressz vagy érzelmi evő, az nem azért eszik, mert étvágya van, hanem mert így vezeti le a stresszt. Ha hormonális okai vannak a téves éhség riasztásnak, akkor hiába tüntetem el a tüneteket, az okok még továbbra is fennállnak. Tehát ebben az esetben sem hosszútávú megoldás, ha csökkentjük az étvágyat.
A megfelelő étrend és mozgás
Ha van megfelelően összeállítod diétás étrended és be is tartod, akkor kisebb eséllyel fordulhat elő, hogy éhes leszel vagy megnő az étvágyad. Az optimális étrend naponta legalább 5 étkezést tartalmaz, amiben a szükséges tápanyagok egyenletesen kerülnek elosztásra – a testtömeged alapján szükséges mennyiségben. Minden étkezés tartalmazzon megfelelő mennyiségű és minőségű szénhidrátot, fehérjét, zsírokat, emellett ügyelni kell az ásványi anyagok és vitaminok bevitelére is a nap során. Lassú felszívódású szénhidrátforrásokkal megakadályozhatod az óriási inzulincsúcsot, amely a későbbi éhségérzetet okozza.
Magas élelmi rosttartalmú termékek: