
Mi az igazság az étvágycsökkentő tablettákról?
Az étvágycsökkentők általában olyan táplálék-kiegészítők, amelyek úgy ígérnek fogyást, hogy a csökkent étvágyad miatt nem fogsz magadhoz venni annyi ételt. Ezek többnyire rosttartalmú tabletták, amelyek a gyomorban vizet szívnak magukba és nagyra duzzadnak, kitöltve a gyomrot, amitől úgy érzed, nem fér beléd több étel, így nem is eszel. Vannak olyan típusok is, amelyek a vércukorszint optimalizálásával igyekeznek az étvágyat normalizálni. Nagyon egyszerűnek tűnő megoldás minden fogyással kapcsolatos nehézségre, de vajon, ha ilyen egyszerűen megoldható az étvágy problémája, akkor miért vannak még elhízott emberek? Vajon működnek az étvágycsökkentés céljából beszedett tabletták? Vajon elég-e bekapni csupán egy pirulát azért, hogy a fogyni tudj? Miért kell egyáltalán csökkenteni az étvágyat? Mi az igazság az étvágycsökkentő tablettákról?
Miért vagy éhes?
Az éhségérzet tulajdonképpen az agy jelzése arra, hogy vegyél magadhoz táplálékot, mert szüksége van rá.
Több motiváló tényező létezik, amelyek arra serkentik az agyat, hogy jelezze számodra az éhséget. Ezek között lehetnek akár téves jelzések is, vagyis, amikor igazából nincs szükségünk az ételek energia- vagy vitamin- és ásványi anyag tartalmára, valamiért mégis érkezik a jelzés. Ilyen ingereket jelentenek a reklámokban látható gusztusos ételek vagy a pékségből vagy éttermekből kiáradó íncsiklandó illatok. De ilyen jelzést kaphatsz akkor is, ha stressz ér vagy nem alszol eleget. Ha van oka az agynak a jelzésre, akkor vélhetően valamire szüksége van. Ilyen jelzés érkezik például akkor, ha a vércukorszint túl alacsony vagy a gyomorban a nyomás nem megfelelő.
Nem feltétlenül kell éhezni ahhoz, hogy éhesnek érezd magad. Ha túl sok egyszerű szénhidrátot veszel például magadhoz, akkor a szervezet inzulinkibocsátással reagál, aminek hatására a vérben található cukrok a sejtekbe jutnak, így a vérben annak ellenére lesz alacsony a vércukorszint, hogy nem is olyan régen ettél. Mégis újra éhesnek érzed magad, pedig energiában éppen nincsen hiány. Így alakulhat ki idővel a cukorbetegség is. De vajon egy étvágycsökkentő tabletta mindezen jelzések esetén hatékony?

Az edzés és az éhség kapcsolata
Sok tanácsadó javasolja azt, hogy ha fogyni akarsz, kezdj el sportolni. Igen, ez egy remek ötlet, ugyanakkor önmagában a sportolás nem fog fogyást eredményezni, ha a táplálkozásodra nem figyelsz oda. A sportolás ugyanis plusz energiafelhasználást jelent, ami jól jöhet fogyáshoz, ha nem eszed meg azt is meg, amit a sportolás felemésztett. A szervezeted ugyanis követelni fogja az elégetett energiát és ha hallgatsz rá, akkor annyival többet is fogsz enni, a fogyás pedig elmarad. Ha rendszeres sportolásba kezdesz, oda kell figyelni arra is, hogy a szervezetednek extra tápanyagra lesz szüksége a regeneráció érdekében. Ezért tehát át kell alakítani a táplálkozást.
Fontos, hogy az izomszövetek regenerációja érdekében fogyassz megfelelő mennyiségű fehérjét. Az energiahiány pótlására ugyanakkor a szénhidrát lesz a legmegfelelőbb megoldás, de nem mindegy, milyen típusú szénhidrátot fogyasztasz. Az izzadás hatására a vitaminok és ásványi anyagok bevitelére is fokozottan oda kell figyelni, különben hamar fáradékonyabb, enerváltabb leszel, mint előtte, így a sportolás pozitív hatásait nem fogod érzékelni magadon.
A sportolást mindig úgy kell megkezdeni, hogy a szervezetben megfelelő mennyiségű és minőségű tápanyag álljon rendelkezésre, különben számolnod kell az eléhezés lehetőségével, aminek hatására jelentősen több ételt vehetsz magadhoz az edzés után, mint amennyire valójában szükséged van!
Fontos, hogy tudatosan átgondold a célodat és ennek megfelelően állítsd össze az étrendedet!
Az étvágycsökkentő tabletták
Ahogy láthatod, az éhségnek rengeteg oka van. Ahogy az elhízásnak is rengeteg oka van, ami lehet testi vagy lelki. Az elhízást egyértelműen az okozza, hogy több táplálék kerül a szervezetbe, mint amennyit az fel tud használni, ezért zsírpárnák formájában tartalék képződik. Tehát többet eszik az ember, mint kellene. De miért eszünk többet? Azért, mert nagyobb az étvágyunk? Nem feltétlenül.
Aki stressz vagy érzelmi evő, az nem azért eszik, mert étvágya van, hanem mert így vezeti le a stresszt. Ha hormonális okai vannak a téves éhség riasztásnak, akkor hiába tüntetem el a tüneteket, az okok még továbbra is fennállnak. Tehát ebben az esetben sem hosszútávú megoldás, ha csökkentjük az étvágyat.
Az étvágycsökkentők azon elven működnek, hogy rosttartalmuknak köszönhetően megduzzadnak a gyomor- és bélrendszerben, majd felszívódás nélkül távoznak a szervezetből.
Igen ám, de mi van a hasznos tápanyagokkal? Sajnos azok sem fognak tudni felszívódni ebben a folyamatban. Mivel megkötik a vizet, könnyen dehidratálttá válhatsz, ami egyrészről problémás a kiszáradás miatt – amitől fájhat a fejed, száraz lehet a bőröd –, későbbi hatását tekintve pedig azért, mert a szervezet visszaköveteli magának a folyadékot, ezért később jóval többet fog belőle megkötni, amitől jelentős vízvisszatartás lép fel. A nem megfelelő vízháztartás a keringési rendszerben is problémákat okoz, de sportoláskor is ennek hátrányaival kell majd szembenézned. Fáradtabb, enerváltabb, gyengébb lehetsz, ha nem vagy megfelelően hidratált.

A tabletták helyett: megfelelő étrend és zsírégetés
Ha van megfelelően összeállítod diétás étrended és be is tartod, akkor kisebb eséllyel fordulhat elő, hogy éhes leszel vagy megnő az étvágyad. Az optimális étrend naponta legalább 5 étkezést tartalmaz, amiben a szükséges tápanyagok egyenletesen kerülnek elosztásra – a testtömeged alapján szükséges mennyiségben. Minden étkezés tartalmazzon megfelelő mennyiségű és minőségű szénhidrátot, fehérjét, zsírokat, emellett ügyelni kell az ásványi anyagok és vitaminok bevitelére is a nap során. Lassú felszívódású szénhirátforrásokkal megakadályozhatod az óriási inzulincsúcsot, amely a későbbi éhségérzetet okozza.
Számos olyan táplálék-kiegészítő van, amelyek valóban hatékonyak és hasznosak is. Ilyen az L-carnitine, amely a mozgás során felszabaduló zsírsavak energiaként történő felhasználására motiválja a szervezetedet, valamint a termogenikus hatású, többnyire koffeint tartalmazó táplálék-kiegészítők, amelyek fokozzák az anyagcserét, így segítve a nagyobb kalória felhasználást. Ne feledkezz meg arról, hogy nem csak a táplálkozással, de a sportolással is sokat tehetsz a fogyás érdekében. Hetente legalább három edzés szükséges, de a legjobb az, ha minden nap mozogsz és aktív vagy, gyalogolsz, kerékpározol és mindemellett végzel erősítő edzéseket is.
Bármilyen táplálék-kiegészítőt is fogyasztasz, fontos, hogy átgondold a hatásmechanizmusát és azt, hogy neked arra szükséged van-e egyáltalán? Ha sikeresen szeretnél fogyni, az nem egy tablettának lesz köszönhető, hanem a kitartásodnak, az akaratodnak és a megfelelő energiaegyensúlynak. Ha nincs tápanyaghiányból fakadó oka az éhségednek – például tudod, hogy keveset aludtál, stresszes vagy –, akkor koncentrálj arra, hogy sok folyadékot fogyassz (például zöld teát) és olyan élelmiszereket vegyél magadhoz, amelyek segítenek eltelíteni, jóllakottság érzést adnak. Ha diétázol és gyötör az éhség, magadhoz vehetsz alacsony kalóriatartalmú ételeket is, például gyümölcsöket vagy protein szeletet. Bármikor nyugodtan igyál meg egy fehérjeturmixot, az is remekül telít és ízletes, ráadásul az édesség iránti vágyadat is csökkenti. Pár szem mandula is jó szolgálatot tehet az étvágycsökkentés érdekében, csak vigyázz a mennyiséggel, mert hiába tartalmaz jó zsírsavakat, könnyű belőle túl sokat fogyasztani, ami kalóriabevitelben már túl sok lehet. Ha szereted a csípőset, akkor gyömbért is reszelhetsz a teába vagy fogyaszthatsz egy keveset önmagában is, mert az étvágycsökkentő leptin szintre jó hatással van.