Ugrás a tartalomhoz
Életmód

Miért érdemes lefekvés előtt fehérjét fogyasztani?

Fehérje az izomnövekedéshez - BioTechUSA

A fehérjefogyasztás fontosságát és szerepét a sportban és a hétköznapi életben sem lehet már vitatni. A fehérje sok rendkívül fontos szerepet tölt be a szervezetben, de sportolóként elsődlegesen az izomépítés és izommegtartás szempontjából szoktuk vizsgálni. A fehérjeturmix a proteinbevitel egyik népszerű módja, nem véletlenül. Egyszerűen összekeverhető vízzel vagy tejjel egy shakerben és máris fogyasztható. A fehérjeturmix lehet tejsavó fehérje vagy kazein, lehet marhafehérje, de nem csak állati eredetű lehet. Ha valaki allergiás pl. a tej valamely összetevőjére vagy nem fogyaszt állati eredetű termékeket, akkor is talál alternatívát a növényi fehérjeturmixok között. Ráadásul ezeket a turmixokat nagyon finomra ízesítik, így édesség helyett is nagyszerű megoldást jelent, ha éppen diétázol. Nem csak izomépítés idején ajánlott azonban a fehérje fogyasztása. Hasznos akkor is ha fogyni szeretnél, hiszen segít az izomtömeged megőrzésében, amitől feszes és tónusos leszel, ráadásul több kalóriát is használsz el az izmaid által. De miért érdemes lefekvés előtt fogyasztani a fehérjét?

Miért igyál lefekvés előtt fehérjét, ha fogyni akarsz?

Amikor fogyni szeretnél, a legfontosabb, hogy az esti étkezésedet kontrolláld. Amit lefekvés előtt fogyasztasz szénhidrátként és zsírként, már nem tud elhasználódni, hiszen nem mozogsz. Így különösen fontos, hogy hasznos tápanyagot fogyassz ilyenkor, ami nem rakódik le feleslegként a zsírpárnáidba. A legjobb megoldás, ha valamilyen fehérjeforrást választasz, ha nem akarod túlterhelni az emésztőrendszeredet, nem akarsz felesleges plusz kalóriákat bevinni és valami finomra vágysz. Ezekre mind szuper megoldás egy fehérjeturmix. Fehérjeporból is célszerű egy lassú felszívódásút választani, amilyen például a kazein.

Egy lassú felszívódású fehérje aminosavtartalma egész éjszakára biztosítja a szervezeted számára szükséges mennyiséget.

Ez azért jó, mert a hosszú alvási idő alatt a szervezeted izombontási folyamatai megindulhatnak. Mivel az izomszövet a szervezet számára felesleges, hiszen nagy kalória igényű, azt fogja először lebontani, nem pedig a zsírpárnákat, amikből az „éhezés” idején táplálkozik a test. Ha viszont táplálod az izomzatodat aminosavakkal, akkor a szervezeted inkább a zsírpárnákhoz fog nyúlni, hogy azokat építse le és használja fel kalóriatartalmát éjszakai üzemanyagként. Egy turmix esetében a kalóriaszámolgatás sem bonyolult, hiszen a tápanyag összetételében pontosan megtalálod a csomagoláson. Édesség iránti igényedet is könnyedén kielégítheted vele. Ha mégsem édes ízre vágynál, akkor a turmix helyett javasolt még a csirkemell, pulykamell, tojásfehérje fogyasztása roston sütve, köretnek kevés zöldséggel, valamint sovány túró, amit krémnek elkészítve sósan, de akár édesen is fogyaszthatsz. A fehérje egyébként is jól telít, így éhes sem leszel utána.

 

Fehérje az izomnövekedéshez

Az izomnövekedés egyértelmű feltétele, hogy fogyassz elegendő fehérjét, hiszen az izom nem más mint fehérje. Aminosavakból épül fel, amit fehérjebevitellel tudsz biztosítani. Ha nem eszel elég fehérjét, akkor nem tudnak az edzéstől sérült izomrostok regenerálódni, aminek többféle hatását is tapasztalhatod. Egyrészt elmarad az izomnövekedés, másrészt kimerült leszel, ráadásul az immunrendszered is jelentősen gyengülhet és így könnyebben kaphatsz el fertőzéseket. A fehérjének még ezeken kívül is számos szerepe van a szervezetben, így a szervek biztonságos működéséhez is elengedhetetlen, hogy minimum 0,5-1 g / ttkg fehérjét fogyassz naponta. Sportolóként – legyen az hobbi- vagy verseny szint – még nagyobb mennyiségre van  szükséged, hogy az izomzatod regenerációja végbemehessen és elérd a célodat: a fejlődést! Az izomépülés mechanizmusa nem bonyolult. Lényegében olyan terhelést kell adni a szervezetnek, ami az izomzatot arra kényszeríti, hogy alkalmazkodjon ehhez a terheléshez, tehát nagyobbat, mint amit alapvetően szeretne elviselni. Ez intenzív, kellően megterhelő edzéssel lehetséges csak. Mindehhez szükséges, hogy a megfelelő tápanyagot biztosítsd. Maga a regenerációs folyamat tulajdonképpen a sérült izomrostok helyreállítása, alkalmazkodása, vastagodása, hogy felkészüljön a szervezet a következő, esetleg még nagyobb terhelésre. Ez akkor következhet be, ha az ehhez szükséges aminosav mennyiséget biztosítod.

Mivel az éjszaka során nem táplálkozol, így szükséges lassú felszívódású fehérjeforrást fogyasztani lefekvés előtt, ami egész éjjel ellát tápanyagokkal. Ilyen például a kazein vagy a tojásfehérje.

Miért érdemes lefekvés előtt fehérjét fogyasztani?

Mennyi fehérjét fogyasszunk?

Átlagos felnőttként nagyjából 1 g / ttkg fehérjére van szükséges. Ez egy 70 kilogrammos személy esetén tehát 70 g, amit napi húsfogyasztással, tejtermékek fogyasztásával, esetleg tojással kiegészítve könnyedén tud biztosítani. Egy sportolónak ennél többre van szüksége, 2-, vagy akár 2,5 / ttkg-ra, amit szilárd tápanyagokból már elég nehéz fedezni. Ehhez nyújt nagyszerű segítséget, ha beiktatunk a mindennapjainkba 1-2 proteinturmixot. Az egyiket mindenképp fogyaszd edzés után. A másik turmixot fogyaszthatod reggel az első étkezéshez vagy akár este, lefekvés előtt a fent már említett okokból. Edzés után inkább egy gyorsabb felszívódású fehérjeturmixot válassz, mint amilyen a tejsavó fehérje, estére pedig egy lassabb felszívódásút, mint amilyen a kazein vagy a tojásfehérje. Sportolóknál sportágtól és céltól függően is változhat a fehérjeszükséglet. Egy állóképességi sportolónak kevesebbre van szüksége, míg egy erősportolónak vagy annak, akinek fontos az izomtömeg növekedése – például egy testépítőnek –, nagyobb a fehérjeszükséglete. Ugyanakkor bármilyen sportágat űzöl és bármi is a célod, az mindenképpen érvényes, hogy a lefekvés előtti fehérjefogyasztás fontos feltétele a fejlődésnek.

Ajánlott fehérje források

Szilárd tápanyagforrások közül lefekvés előtt kifejezetten javasolt a túró vagy cottage cheese, esetleg a tojásfehérje, amelyet akár rúd formájában is beszerezhetsz. Ha mindezekkel nem szeretnél bíbelődni, akkor érdemes lassú felszívódású fehérjét fogyasztani, mint amilyen a sokszor emlegetett kazein is.

Tipp: Próbáld ki a BioTechUSA Casein Zerot, már 6 mennyei ízben!

11431304596Általában pudingszerű az állaga, ezért önmagában is kellemes esti ennivalóként tud szolgálni. Ezt keverheted vízzel vagy tejjel, hogy ízletes italt kapj. Amennyiben tömegnövelés a célod, nyugodtan turbózd fel némi szénhidrát forrással, például zabpehellyel. Gyümölcsökkel és magvakkal is nagyon ízletessé tehető. Ha tejsavó fehérjéd van otthon, ami egy gyors felszívódású fehérje forma, akkor célszerű lassítani tejjel vagy túróval összekeverve. Tömegnöveléshez szintén remek ötlet fagyott banánnal és mandulatejjel összeturmixolni egy adag csokoládés fehérjeport. Ha gyümölcsös ízre vágysz, keverj össze egy doboz cottage cheese-t és 100 g áfonyát egy adag vaníliás fehérjeturmix porral.

 

Ha szilárd tápanyagforrást választanál, akkor javasoljuk például a tilápiát roston sütve, grillezett zöldségekkel és gerslivel, joghurtos mártással.

Összességében, az esti étkezéssel kapcsolatban óriási tévhit, hogy már nem szabad étkezni, főleg az butaság, hogy este 6 óra után nem szabad. Miért pont 6? Mi van akkor, ha valaki egész más napirendben él? Ezt tehát érdemes elfelejteni és inkább arra koncentrálj, hogy a szervezeted számára biztosítsd a szükséges tápanyagot, amely hasznos lehet az éjszakai „koplalás”  ideje alatt is. Mit is jelent mindez? Kerüld az egyszerű szénhidrátok és zsíros ételek fogyasztását. Fogyassz inkább összetett szénhidrát- és fehérjeforrásokat, ez utóbbiból célszerű a lassúbb felszívódásúakat választani. Diéta idején ez lehet akár zöldség tojással vagy hússal, amelyek közül a csirkemell, pulykamell vagy a tengeri hal a leginkább ajánlott. Ezeken kívül lehet egy gyorsan elkészíthető és könnyen emészthető fehérjeturmixot fogyasztani önmagában vagy akár túróval, cottage cheese-zel.