Ugrás a tartalomhoz
Életmód

Ki a garázsból a bringával, itt a tavasz! (?) (3.)

A kerékpáros felkészülés sikeressége sok tényezőtől függ. Az egyénre szabott intenzitás, időtartam és kerékpár beállítás mellett a megválasztott edzéseszközök is legalább ennyire fontosak. A teremkerékpározásról elkezdett cikksorozat harmadik, egyben befejező részében a görgőzés szerepéről, legfőbb előnyeiről és hátrányairól olvashattok.

A görgőzés szerepe

„Melyik a legjobb futócipő a világon?”

Ugye ez a kérdés sem ismeretlen előttetek már. Mielőtt rávágnád, hogy x vagy y világmárka a befutó, javaslom, olvasd át az előző cikkemben az „önelemzésről” és „látásmódról” szóló részt. Ez az indoor cycling – edzésfajták esetében sincs másképp. A legfontosabb, hogy NEKED, mint sportolónak mik azok az igények, adottságok, amit figyelembe kell venni a felkészülés megkezdésekor.

A hagyományos otthoni, hátsó kereket befogató „fix” görgő a legelterjedtebb a triatlonosok közt, előnyei és hátrányai sok mindenben megegyeznek egy csoportos termi edzésen használt, direkt áttételes bringáéval, de nézzük kinek és miben érdemes célzottan használni:

  • Mindig kéznél van, gyorsan összeszerelhető, otthon is használható.
  • Saját kerékpárodon tekerhetsz, számtalan üléspozíció beállítással próbálkozhatsz, hogy majd a kinti, 2-3 órás tekeréseken is komfortosan tudj pedálozni.
  • Stabil, a túra-, vagy MTB-kerékpárról átnyergelők sem fognak a vékonyabb felni és gumik miatt, egyensúlyvesztéstől tartva remegni.
  • Könnyedén sajátíthatod el vele a depózás és a kapcsolt edzések tudományát egy edzésen belül.
  • Az ellenállás több fokozatban állítható, ehhez a saját áttételeiddel is variálhatsz még.
  • Tekerés körben a saját zenédet hallgathatod.
  • A kerékpározásban, triatlonban is érdekelt parasportolók is biztonságosan tudják végezni edzésüket.

+ Személyes tapasztalat: Amióta hosszú távra készülök, azóta értettem meg igazán, hogy milyen fontos az önmagunk optimális működéséhez, mozgásunk tökéletesítéséhez szükséges módszer megtalálása és a végletekig való gyakorlása. Otthon a sufniban tekerve – saját igényeidhez igazítva minden külső (pl. tükör előtt tekerés) és belső körülményt – tudsz igazán magadba szállni, akár csukott szemmel tekerni, hosszú perceken át. Ekkor tudod igazán felfedezni, megérteni a saját dinamikád, fejleszteni a kerékpáros technikád és mozgás-intelligenciád. Persze, ez sem megy egyik napról a másikra, de fejleszthető és nagymértékben tehermentesíti az idegrendszert, attól, hogy folyamatosan mindenre figyeljen.

Teremkerékpározás

„Jó a görgőzés csak agyilag tesz tönkre.”

  • Minden mozgásformában, ami csak szimulálja a valós körülményeket, benne rejlik a hibalehetőség is. Ami izolált körülmények közt előnyt jelenthet az nem biztos, hogy a kinti versenykörülmények közt is a hasznunkra válik. Mik lehetnek ezek?
  • A fix befogatás miatt a dinamikus egyensúlyozás, kormánykezelés képességét csak nagyon kis mértékben tudjuk fejleszteni. Ennek pedig egy kezdő esetében elsőbbséget kell élveznie. A biztonságos közlekedés és mezőnyben haladás, kanyartechnika elsajátítása, úthibák kikerülése, váratlan eseményekre való gyors reagálás egy triatlonosnál is alapkövetelmény.
  • Nem kapunk objektív visszajelzést a két láb közti erőkülönbségről.
  • Bármilyen jó is a zene, sokaknak még így is nagyon unalmas lehet egyedül, stabil helyzetben tekerni, akár 40p-et is. Érthető, de ezzel a fizikai, és a már fent említett jótékony pszichés hatás sem érvényesül igazán.

„Kovácsold a gyengeségeidet az erősségeddé!”

A „kerékpározás veszélyes üzem”, ezért egy sor készség magas színvonalát és változó körülmények közt való biztos használata szükséges hozzá, amit a rengeteg sokoldalú gyakorlással érhetünk el. Erre röviden a „harmonikus automatizmus” kifejezést találtam ki. Mindent egyszerre hatékonyan nem tudunk és nem is kell fejleszteni. Az egyes felkészülési időszakokban súlyozni kell a fejleszteni kívánt területeket a gyengeségeink javítása érdekében. Aki csak teheti, használjon „szabad görgőt” is, gyakoroljon MTB-al is az egyenetlen, csúszós erdei utakon amellett, hogy alacsony és magas fordulattal is teker, intervall jellegű, hegymenet vagy éppen sprint feladatokat hajt végre.

 

Lemaradtál a cikksorozat első két részéről?
Most bepótolhatod:
» 1. rész
» 2. rész

 

Janota Zoltán

BioTechUSA

Állóképességi szakértő

13x Ironman